Djeca majki koje imaju manjak ovog minerala sklonija su srčanim manama
Čim zatrudne, većina žena počinje odmah piti razne suplemente kako bi zaštitile svoje dijete, ali i sebe. Dok za neke minerale i vitamine i ostalo znamo da ne možemo dobiti dovoljno iz hrane, pa ih zato bez iznimke uzimamo od početka trudnoće – na primjer folna kiselina – neke uzimamo onda kad se ustanovi da nečeg nemamo dovoljno. No, simptome ne uočimo odmah.
Jedan od ovih potonjih je i željezo, za koje znamo da je važno, ali dosad nismo znali točno koliko je važno. Najnovije istraživanje pokazalo je da bi anemija kod trudnica mogla biti krivas za otprilike jedan od 20 slučajeva urođenih srčanih mana u Velikoj Britaniji. Ovo stanje može biti vrlo raznoliko, od bezopasnih grešaka koje se otkriju tek kasnije u životu, pa sve do smrtonosnih stanja.
U Hrvatskoj se, za primjer, urođene srčane greške javljaju kod 8 od 1000 živorođene djece.
Izvanredni profesor Duncan Sparrow, koji je vodio studiju Britanske zaklade za srce, rekao je: "Saznanje da je rana majčina anemija toliko štetna moglo bi promijeniti pravila igre u cijelom svijetu. Budući da je nedostatak željeza uzrok mnogih slučajeva anemije, široko rasprostranjena suplementacija željezom za žene - i prilikom pokušaja začeća i tijekom trudnoće - mogla bi pomoći u sprječavanju urođenih srčanih mana kod mnoge novorođenčadi."
Studija je analizirala podatke 16 500 majki i otkrila da su šanse za rađanje djeteta s urođenom srčanom manom bile 47 posto veće kod žena s niskom razinom željeza u prvih 100 dana trudnoće.
Smatra se da gotovo četvrtina trudnih Britanki – i više od trećine trudnica diljem svijeta – ima anemiju. Stručnjaci će sada istražiti može li uzimanje dodataka željeza prije i tijekom trudnoće pomoći u sprječavanju srčanih mana. Već je poznato da teška anemija u kasnoj fazi trudnoće može uzrokovati nisku porođajnu težinu i prijevremeni porod, na primjer – ali ovo je prvi put da se rani nedostatak smatra uzrokom problema.
„Nadoknađivanje razine željeza tijekom rane trudnoće, kada se djetetovo srce formira, moglo bi imati značajnu korist za cjeloživotno zdravlje srca djeteta“, rekla je dr. Sonya Babu-Narayan, klinička direktorica Britanske zaklade za srce i kardiologinja.
U studiji, objavljenoj u International Journal of Obstetrics and Gynaecology (BJOG), istaknuto je da je uobičajeni rizik od rađanja djeteta s koronarnom bolešću srca oko 1 posto.
Nedostatak željeza tijekom trudnoće najčešće je uzrokovan nedostatkom željeza u prehrani. Razina željeza može se prirodno povećati jedenjem hrane bogate željezom poput crvenog mesa, crvenog graha, edamame graha, slanutka, orašastih plodova i lisnatog zelenog povrća. Jetra također sadrži vrlo visoku razinu željeza, ali se ne preporučuje trudnicama. Važan je i vitamin C koji također može pomoći tijelu da učinkovitije apsorbira željezo.
Osim povećanja rizika pri porodu, simptomi anemije uključuju osjećaj umora ili slabosti češće nego inače, vrtoglavicu, kratkoću daha, blijedu kožu i uporne glavobolje.