Čaj od lista maline smanjuje mučnine i olakšava porod
Nakon što saznaju da očekuju bebu, mnoge buduće mame počinju paziti na prehranu i dodatke prehrani. Mnoge razmišljaju i o prirodnim pripravcima koji donose dobrobiti majčinom organizmu, a nemaju negativan utjecaj na razvoj bebe u trbuhu. Trudnica zrinska na našem forumu je otvorila temu o konzumiranju čaja od lista maline u trudnoći.
"Čitam po časopisima i forumima da se preporučuje piti čaj od lista maline nakon 36. tjedna trudnoće. Mene interesira za što se preporučuje, ima li tko iskustva, zašto da, a zašto ne?", pitala je.
Branka joj je odgovorila: "Ja sam isto naišla na tu preporuku i kupila čaj od lista maline u rinfuzi i par puta sam ga skuhala, ali to je bilo prije dvije godine i sad se više ni ne sjećam za što je točno dobar u trudnoći. Kako često pijem čaj, bilo mi je ok isprobati i taj".
"Čula sam da je dobar za otvaranje pri kraju trudnoće, ne znam koliko šalica se dnevno pije, ali vrijedi pokušati. Bilo što da olakša porod, a na kraju krajeva na biljnoj je bazi", pridružila se raspravi čitateljica snježana.
Imanni je objasnila što je ona čula o dobrobitima ovog čaja: "Baš danas mi je frendica rekla za taj čaj od lista maline. Kaže da ga je pila zadnjih mjesec dana prije poroda, a navodno olakšava porod, jača maternicu, stimulira proces stvaranja mlijeka. List maline bogat je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom, kalijem, vitaminima B, C i E. Negdje sam pročitala da se ne bi smio piti prije 35. tjedna".
Koristan za održavanje trudnoće
Da bismo saznali zašto se trudnicama preporučuje piti čaj od lista maline, pitali smo dr. med. Kseniju Krajina Pokupec, jednu od najpoznatijih fitoterapeutkinja u Hrvatskoj i vlasnicu specijalizirane trgovine za čajeve i biljne proizvode Botana u Zagreb. U svojoj tvrtki Botana Fitocentar d.o.o. ima savjetovalište i sama priprema individualnu terapiju za svakog pacijenta.
"Čaj od lista maline preporučuje se u tradicionalnoj medicini za održavanje trudnoće i olakšanje porođaja. Neke studije potvrdile su kemijsku komponentu koja relaksira tj. opušta mišiće maternice, pa se tako prevenira spazam i prijevremeni porođaj", rekla je fitoterapeutkinja i dodala da ovaj čaj pomaže i kod jutarnjih mučnina kod trudnica, a da stručnjaci kažu da slično djelovanje možemo očekivati i od kupine i šumske jagode.
Fitoterapeutkinja preporučuje kroz dan popiti jednu do dvije šalice toplog čaja, od početka do kraja trudnoće. "Ukoliko vas ne muče jutarnje mučnine ili nemate problema s održavanjem trudnoće, onda vam čaj od maline treba tijekom 7. do 9. mjeseca trudnoće, da vas pripremi za lakši i brzi porod", savjetuje i objašnjava: "Voćne kiseline i vitamin C iz lišća maline dodatno nam poboljšavaju okus i miris čaja, a zbog svog antioksidativnog djelovanja uvijek su dobrodošle. Pospješuju i stolicu. Inače kemijski spojevi maline jačaju stijenku kapilara, pa će time i moguća krvarenja i sukrvice biti svedene na minimum".
Liječnica savjetuje čaj svakako nabavljati u ljekarnama, biljnim ljekarnama ili u tvrtkama koje se bave fitoterapijom i koji vam mogu dati stručni savjet.
"Na takvim mjestima ste sigurni da je ljekovita biljka ispitana u Zavodu za kontrolu lijekova i Zavodu za zaštitu zdravlja. A tu je bilje i u stručnim rukama te pravilno uskladišteno", kaže.
"Svojim pacijentima dodatno mijenjam i prilagođavam doze čajeva i tinktura, vodim, pratim i savjetujem ih kroz cijelu trudnoću", kaže i dodaje da čaj maline i poslije poroda mogu piti i dojilje i njihove bebe.