Od problema s učenjem i depresije, do suicidalnosti - više od 50.000 djece i mladih bori se s teškoćama mentalnog zdravlja
Edukativna kampanja o mentalnom zdravlju djece i mladih u digitalnom okruženju predstavljena je u ponedjeljak, na Svjetski dan zdravlja, te je istaknuto da više od 50.000 djece i mladih u Hrvatskoj ima problema od depresije i problema s učenjem do suicidalnosti.
Hrvatska slijedi svjetske trendove rastuće krize mentalnog zdravlja djece i mladih.
"Prema rezultatima istraživanja, više od 50.000 djece u Hrvatskoj suočava se s poteškoćama mentalnog zdravlja. Zabilježen je povećan broj slučajeva depresije, anksioznosti, teškoća u učenju, poremećaja u ponašanju, samozlijeđivanja i suicidalnosti", rekla je Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar", na predstavljanju edukativne kampanje o mentalnom zdravlju djece i mladih.
Cilj kampanje je osnaživanje mentalnog zdravlja, provode je Ministarstvo zdravstva RH i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a predstavljena je u Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar".
"Mentalno zdravlje provlači se kroz cijeli tijek života i obuhvaća široki spektar problema. Na rješavanju djeluju stručne službe, psihijatri, psiholozi i obiteljski liječnici. Mi ako zajednica moramo se tome posvetiti", rekla je rekla je ministrica Irena Hrstić na skupu na kojemu se okupili predstavnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva zdravstva, Hrvatskog sabora, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, zagrebačkog Sveučilišta te velik broj studenata medicinskog fakulteta, kao i specijalizanata obiteljske medicine.
"Dvostruka igra – lažni profil"
Temelj kampanje bit će knjiga "Dvostruka igra – lažni profil", autorice Rosie Kugli, koja će poslužiti kao edukativni alat jer tematizira ključne probleme s kojima se mladi suočavaju u digitalnom okruženju.
Voditeljica kampanje Ivana Portolan Pajić iz Ministarstva zdravstva rekla je da se kampanja temelji na knjizi u kojoj se progovara o mladima u digitalnom okruženju, o vršnjačkom nasilju i drugim problemima u digitalnom svijetu kojih ni sami mladi ponekad nisu svjesni.
Ministrica Hrstić je na novinarsko pitanje odgovorila kako je netočna informacija da nemamo dovoljno psihijatara za djecu i adolescente.
"Samo djeca s težim poremećajima trebaju psihijatra, a pomoć ide kroz savjetovališta, mobilne timove i dispanzere za mentalno zdravlje. Unaprijed djelujemo da ne bismo došli do faze da dijete treba psihijatra", rekla je ministrica zdravstva.
Anksioznost i depresija, cyberbullying i samoozlijeđivanje
Tijekom kampanje u nizu hrvatskih gradova privodit će se radionice u školama, a glavni alat je spomenuta knjiga koju će se nuditi nastavnicima i mladima i roditeljima. Cilj je educirati mlade o digitalnoj pismenosti i virtualnom prostoru, da ih se upozori na rizike i ponudi pomoć.
Uvode se psihološki timovi u domove zdravlja, dispanzeri za mentalno zdravlje, poručila je Portolan Pajić te istaknula da su najčešći problemi anksioznost i depresija, cyberbullying i samoozlijeđivanje.
"Potrebno je destigmatizirati problem mentalnog zdravlja i omogućiti pomoć. Najugroženiji su adolescenti", poručila je.
Na kraju kampanje provest će se nagradni natječaj i evaluacija projekta.
Akademik Davor Miličić primijetio je kako mladi ljudi hodaju ulicom sa slušalicama i kapuljačama, koji su evidentno otuđeni, osamljeni, kojima nedostaje komunikacija i koji traže u digitalnom svijetu ono što nemaju u realnom kontaktu.
"Žive u društvenim mrežama i virtalnoj stvarnosti, možda i zato što protestriraju protiv odraslih, protiv komunikacije koja je na prilično niskoj razini", rekao je Miličić.
Kampanja se provodi u skladu sa strateškim prioritetima Republike Hrvatske u području unaprjeđenja mentalnog zdravlja te se planira održavanje više skupova za stručnjake, nastavnike i polaznike srednjih škola, s ciljem osnaživanja mentalnog zdravlja djece i mladih na nacionalnoj razini.