Trebaju li djeca dizati utege? Ovo su 3 pravila koja moraš slijediti da ne pretjera

Freepik
Dizanje utega čest je način vježbanja kod kuće, pa nije neobično da se i djeca uključe u to. No, takav način vježbanja nije bezopasan za djecu i treba biti pažljiv s tim.
Vidi originalni članak

Opcije za vježbanje kod kuće nisu bezgranične, barem kod većine onih koji žive u stanovima s ne previše prostora. Utezi su zato česta opcija za vježbanje roditeljima koji ne stignu puno više od tog. Dobro dođu, mogu se nekad kombinirati uz druge radnje, mogu se čak raditi i uz gledanje televizije… Dobro, češće ih koriste muški, odnosno očevi, ali ni mamama nisu strani, posebno kad im se ruke učine nedovoljno čvrste u majicama kratkih rukava…

Fizička aktivnost Aktivna djeca su zdravija, uspješnija i popularnija

A znamo da djeca vole kopirati roditelje, zar ne? Pored tog, utezi su nerijetko u bojama, baš simpatični i nalik na igračke… Sasvim je logično da će dijete htjeti vježbati s utezima. I zapravo nemaš ništa protiv, dobro je da se odmalena nauče na vježbanje. No, jesu li utezi pravi izbor? Jesu li sigurni za dijete?

Jesu, ali – kao i puno tog u roditeljstvu – uz pravilan nadzor i ispravno korištenje. Evo što kažu stručnjaci o tom.

Uz pravilan nadzor, djeca od 7 ili 8 godina mogu započeti s vježbama snage uz elastične trake za vježbanje ili utege manje težine. Puno tog ovisi i o djetetu, koliko je spremno pratiti upute, rekla je za Today.com dr. Eva Seligman, pedijatrica hitne medicine i specijalist sportske medicine. Stručnjaci također ističu da dizanje utega nije najbolji izbor za djecu, te da im ne treba, nego su puno bolji izbor, na primjer, sklekovi.

Isto tako, dobre su vježbe koje za otpor koriste samo djetetovo tijelo. Takvi treninzi, stoji u izvješću Američke akademije pedijatara o vježbanju iz 2020. godine, najmanje su štetni za djecu, te ne dovode često do ozljeda.

Evo što trebaš znati ako želiš dijete vježba utezima

1. Razgovaraj s djetetom o ciljevima

Vjerojatno dijete želi „dobiti mišiće“, pa je najbolja opcija trening otpora, koji je dosta sličan treningu snage, a to  znači korištenje opreme za teretanu ili vlastite tjelesne težine s različitim razinama otpora. Važno je znati zašto dijete želi „ići u teretanu“. Ono što prvo moraju znati ako žele „mišiće“, jest činjenica da se mišići razvijaju tek nakon puberteta u smislu da porastu i estetski se razviju.

2. Nauči kako dijete može sigurno koristiti utege

Nikada nije loša ideja provjeriti s pedijatrom prije nego što dijete počne vježbati. Dr. Seligman kaže da bi djeca koja koriste utege trebala razumjeti kako izvesti pokret ispravno, a ne samo ga oponašati. Dijete od tri godine sigurno bi moglo primiti lagani uteg u ruku i saviti je kao da vježba – ali ne bi moglo slijediti točne upute što treba raditi i kako. Za to mora imati barem između 5 i 7 godina.

vje

Ono što je prvi orijentir je ako se dijete previše napreže kad podigne uteg ili se počne grčiti, znaš da to nije dobro. Ako dijete, na primjer, podiže podlakticu s utegom u ruci, a pomiču mu se leđa, glava ili vrat, to je potencijalna mogućnost za ozljedu.

Ne treba zaboraviti nikako na zagrijavanje i istezanje prije i poslije vježbanja.

3. Pripazi na opsjednutost teretanom

Razgovor s djetetom je osnova svega i važno je biti siguran da su ciljevi zdravlje i kondicija - a ne estetika, odnosno izgled. Poremećaji u prehrani danas su izrazito česti i treba paziti da se kroz vježbanje ne krene tim putem, a za razliku od poremećaja u prehrani, dječaci su skloniti riziku od „mišićne dismorfije“. To označava poremećaj u kojem je dijete zaokupljeno mišićavim i vitkim tijelom, poput onih koje vide na društvenim medijima ili na superjunacima.  

Tada dječaci posvećuju sve više i više vremena vježbanju, pokušavaju slijediti stroge dijete, preskaču slobodne aktivnosti radi vježbanja i/ili se opsesivno fotografiraju kako bi pratili svoj napredak. Ako primijetiš ove znakove, reagiraj na vrijeme i razgovaraj s djetetom. No, ako to ne pokazuje rezultate, obrati se stručnjaku.

No, na kraju je važno reći ono što je istaknula dr. Seligman: „Ako dovedete djecu na igralište, ona trče, skaču, vise, vuku i guraju se, tako obavljaju sve fiziološke aktivnosti koje su im stvarno potrebne.“

Ma znali smo! Fizička aktivnost pozitivno utječe na inteligenciju djece i mladih, i to više od očekivanog

Posjeti missMAMA