Što se zapravo događa kad dijete ne spava dovoljno?
Navečer je: „Nisam umoraaaan/umornaaaa!“ i nema šanse da staviš na spavanje dijete koje je odlučilo da još uvijek ne želi spavati. No, ujutro, kad to isto dijete želiš probuditi, servira ti sasvim drugu priču i ono „nisam umoran“ pretvori se najednom u „Umoran saaaaam!“ i nije najlakša stvar na svijetu probuditi to dijete i krenuti u vrtić i na posao.
Djeca trebaju određeni broj sati sna i ako to ne dobivaju redovno, to nije dobro za djecu. Niti za roditelje. Osim što se tijekom spavanja luči hormon rasta, tada se događa i puno drugih ključnih stvari za djetetov organizam. San je važan za:
- Pamćenje
- Učenje
- Emocionalnu regulaciju
- Imunitet
Liječnici ističu da nedostatak sna može imati utjecaj na tri važna aspekta, odnosno tri su skupine štetnih učinaka nedostatka sna: emocionalne, bihevioralne i fizičke.
Emocionalno
U emocionalnu kategoriju pripadaju promjene raspoloženja. Iako činjenica da je dijete ujutro mrzovoljno nije nužno razlog za zabrinutost, moguće je da je korijen u temeljnim problemima mentalnog zdravlja ili da polako doprinose njihovom stvaranju. Nedovoljno sna može stvoriti poteškoće u regulaciji emocija, što može učiniti pojedinca podložnijim depresiji, a svakako i anksioznosti.
Bihevioralno
Nedostatak sna ponekad može oponašati simptome ADHD-a, hiperaktivnosti i nedostatka pažnje. Ako se kod djeteta uoče takvi problemi u ponašanju, poput problema povezanih sa školom ili uspjehom, najprije je uvijek najbolje provjeriti spava li dijete dovoljno.
Fizički
Osim što dugoročni nedostatni ciklusi sna potencijalno utječu na cjelokupni rast, stručnjaci smatraju da djeca koja se ne odmaraju dovoljno imaju veći rizik od pretilosti. Naime, kad je organizam lišen sna, dolazi do neravnoteže hormona težine.
Znakovi da dijete ne spava dovoljno
Osim zijevanja i „povlačenja“ na putu do škole, neprestanog umora – što ćemo sve vrlo lako prepoznati, postoje i stvari na koje bismo trebali obratiti posebnu pažnju:
- Impulzivne radnje
- Česta neraspoloženost tijekom dana
- Niska razina energije
- Smanjene socijalne vještine
- Teško tonjenje u san ili nemogućnost održavanja sna
- Potreba za više kratkih drijemanja (ako je dijete starije od 5 godina)
- Loš uspjeh u školi
Što napraviti da dijete dobije bolju kvalitetu sna?
Dosljednost
Dijete mora imati dobru rutinu spavanja – odlazak na spavanje otprilike u isto vrijeme svake noći, kao i slično vrijeme buđenja. Postavi raspored i drži se tog.
Ograničeni ekrani
Svi stručnjaci preporučuju ozbiljno ograničavanje korištenja ekrana prije spavanja. Svjetlost ekrana može djelovati protiv melatonina, glavnog hormona koji našem tijelu govori da je vrijeme za spavanje.
Prati
Nije loše fizički zabilježiti koliko spava dijete. U užurbanom ritmu danu ponekad možemo misliti da naša djeca dovoljno spavaju, ali kada vodimo evidenciju možemo vidjeti da im nekad skratimo san i za sat vremena.