Savjetnica za roditeljstvo: Evo kojih 7 stvari su radili roditelji djece s visokom emocionalnom inteligencijom

Unsplash+
Svaki savjet za dobro i ispravno roditeljstvo dobro dođe. Svatko ima neki cilj koji želi ispuniti kad je roditeljstvo u pitanju, a ova savjetnica kaže da zna kako povećati djetetovu emocionalnu inteligenciju.
Vidi originalni članak

Kao roditelji danas se brinemo oko toliko toga da se jednostavno ne stignemo posvetiti baš svemu. Neki se usredotoče na ponašanje, neki na uspjeh u školi, neki na sportski uspjeh, a u cijeloj toj mješavini svega često zaboravimo na naš utjecaj na emocionalnu inteligenciju. A upravo je ona itekako važna za uspjeh u današnjem svijetu – onaj kvalitetan uspjeh.

razvoj djeteta Ove 4 jednostavne i neprimjetne vježbe mogu povećati djetetovu emocionalnu inteligenciju

Emocionalna inteligencija ne samo da pomaže djeci da budu društveni, nego im pomaže izrasti u otporne, empatične i uspješne odrasle osobe koje se mogu nositi s izazovima i ostvarivati smislene odnose.

Evo što je savjetnica za roditeljstvo s dugogodišnjim iskustvom Reem Raouda izdvojila kao primjere što roditelji koji odgajaju emocionalno inteligentnu djecu rade drugačije, i to nakon godina proučavanja više od 200 roditelja i djece.

1. Shvatili su moć šutnje

Dali su svom djetetu prostora da obradi svoje osjećaje i vjeruje svom unutarnjem glasu. Kad je njihovo dijete bilo uznemireno, tiho su sjedili pokraj njega, pružajući utjehu, ako treba bez riječi. Kad prihvatimo tišinu, to nam može pomoći da se bolje snađemo i promišljamo o svojim emocijama.

2. Rano i često su imenovali emocije (uglavnom vlastite)

Kad dijelimo svoje osjećaja – na primjer „ljutita sam“ ili „sretna sam“ – tako učimo svoju djecu emocionalnoj svijesti i dajemo im riječi da se izraze. Tako s vremenom pomažemo svojoj djeci da emocije vide kao normalne i da ih otvoreno dijele umjesto da ih potiskuju.

3. Ispričavali su se svom djetetu

Ispričavanjem dajemo do znanja da su greške dio života i da je preuzimanje odgovornosti snaga. Ispričavanjem se gradi povjerenje i pokazuje poštovanje, zbog čega se njihovo osjeća cijenjenim. Na taj način također modeliramo empatiju i učimo ih kako popraviti odnose.

4. Nisu forsirali 'molim', 'hvala' ili 'oprosti'

Na ljubaznost i poštovanje nikoga ne možemo natjerati. Umjesto toga, moramo konstantno biti model i uzor ponašanja kakvog želimo vidjeti kod svoje djece. Ako dijete zaboravi reći „hvala“, a roditelj to jasno i glasno i ljubazno kaže umjesto njega, ta će lekcija ostati u pamćenju.

5. Nisu odbacivali male brige

Ovi roditelji ozbiljno shvaćaju zabrinutost svog djeteta – bila to izgubljena igračka ili svađa s prijateljem. Kad potvrdimo njihove osjećaje, tako pokazujemo djetetu da nam emocije važne. Tako se razvija samopoštovanje, emocionalna sigurnost i pokazuje poštovanje prema njihovim iskustvima.

6. Nisu uvijek nudili rješenja

Najbolji način kako poučiti dijete da donosi odluke je poticati dijete da samo donose odluke. Umjesto da mi kao roditelji riješimo probleme, trebamo pitati: „Što misliš da bismo trebali učiniti?" Tako se pomaže ojačati kritičko mišljenje, samopouzdanje i neovisnost.

7. Prihvatili su dosadu

Ono što takvi roditelji redovno rade jer puštaju da im se dijete dosađuje. Prva „posljedica“ tog je da se osjećaju ugodno u tišini. Tako se, nadalje, gradi kreativnost, samoregulacija i vještine rješavanja problema. Djeca takvih roditelja nauče uživati ​​u vlastitom društvu i pronaći radost u jednostavnim trenucima, poput gledanja kroz prozor automobila umjesto da mu treba ekran.

odgoj djece Djeca koja rade ovih 6 stvari imaju visoku emocionalnu inteligenciju

Posjeti missMAMA