Ova ponašanja na internetu najviše štete dječjem mentalnom zdravlju
Društvene mreže već su godinama svakodnevica i odraslima i djeci, ali nova velika studija ponovno nas podsjeća na ono što često zaboravljamo – nije problem u samim ekranima, nego u onome što se na njima događa.
Veliko istraživanje provedeno među djecom od 11 do 13 godina pokazalo je da djeca koja objavljuju sadržaje javno na društvenim mrežama češće prijavljuju simptome depresije i tjeskobe te imaju manje kvalitetnog sna od svojih vršnjaka koji se online ponašaju povučenije. Istraživanje je provedeno u Floridi, a planira se ponavljati svake godine s istom skupinom djece, kako bi se pratile promjene kroz vrijeme.
Što šteti mentalnom zdravlju djece?
Autori istraživanja ističu da nije samo posjedovanje pametnog telefona ono što narušava dječje mentalno zdravlje. Gotovo svi ispitanici (99%) koriste neki oblik digitalnog uređaja, a 78% ih ima vlastiti pametni telefon. Ipak, nisu svi jednako pogođeni.
Problem nastaje kad djeca javno objavljuju sadržaje, jer to sa sobom nosi niz potencijalno štetnih posljedica:
- negativni komentari i feedback
- cyberbullying (vršnjačko nasilje na internetu)
- isključivanje iz grupa, "unfriending", blokiranje
- doxxanje (objava osobnih podataka)
- osjećaj stalnog uspoređivanja s drugima
Djeca koja redovito objavljuju javno češće doživljavaju negativne emocije, lošije spavaju (jer ostaju budni dugo u noć uz mobitel), i osjećaju da im tehnologija negativno utječe na svakodnevicu.
Jesu li pametni telefoni sami po sebi loši?
Zanimljivo je da su djeca koja imaju vlastiti mobitel češće rekla da se osjećaju dobro u svojoj koži, nego ona bez mobitela. Također, manji broj njih se složio s izjavom da im "život često djeluje besmisleno". Zašto?
Znanstvenici smatraju da djeca bez mobitela mogu imati osjećaj isključenosti iz društva, pogotovo u dobi kad je pripadnost vršnjačkoj skupini iznimno važna. Uz to, posjedovanje uređaja može im dati osjećaj autonomije, koji je važan faktor za emocionalnu dobrobit.
Zato, kažu, rigorozne zabrane korištenja mobitela mogu imati kontraefekt – umjesto potpune zabrane, ključ je u balansu i edukaciji.
Kako pomoći djeci da budu sigurnija online?
Stručnjaci pozivaju škole i roditelje da ne bježe od svoje uloge u digitalnom odgoju djece.
Preporuke uključuju:
- Uvođenje digitalne pismenosti u škole – kako prepoznati lažne vijesti, kako reagirati na online nasilje, kako zaštititi privatnost
- Otvorene razgovore kod kuće – bez osuđivanja, ali s jasnim pravilima i granicama
- Edukacije za roditelje – škole mogu organizirati večeri za roditelje s temom utjecaja društvenih mreža
Kako kaže dr. Sharon Hoover, klinička psihologinja sa Sveučilišta Maryland: „Ako nešto utječe na učenje – a utječe – škole i roditelji moraju biti dio rješenja.“
Za kraj – kako kod kuće postaviti zdrave okvire:
- Dogovorite vrijeme bez ekrana prije spavanja
- Potaknite dijete da dijeli sadržaj samo s bliskim ljudima, ne javno
- Budite uzor – ako vi stalno gledate u mobitel, to će raditi i dijete
- Redovito razgovarajte o tome što gledaju i kako se zbog toga osjećaju
Digitalni svijet neće nestati – ali zato možemo pomoći djeci da se u njemu snalaze sigurno i zdravo.