Mentalne poremećaje mladih ne prepoznajemo na vrijeme: 'Rekla sam da sam loše. Roditelji su rekli da imam sve i pretjerujem'
Problemi s mentalnim zdravljem kod djece i mladih su u porastu, a roditeljima ih je ponekad teško prepoznati dok neki ne žele priznati da se to može dogoditi njihovu djetetu pa se prekasno javljaju u tretman što može produbiti teškoće.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 50 posto svih mentalnih poremećaja počinje prije četrnaeste godine, a tri četvrtine do sredine 20-ih godina života, i većina ih ostane neprepoznata i neliječena. UNICEF-ov izvještaj Stanje djece u svijetu iz 2021. pokazao je da 11,5 posto, odnosno oko 44 tisuće adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem.
Rezultati brojnih istraživanja diljem svijeta ukazuju na to da je pandemija covida u prosjeku uzrokovala 25-postotni porast prevalencije teškoća mentalnog zdravlja.
"U radu s roditeljima i njihovom djecom koja imaju emotivne i mentalne poteškoće primijetili smo da se javljaju u tretman tek nekoliko godina nakon što su se pojavili prvi simptomi. Dođu k nama s već dosta razvijenim simptomima", rekla je Hini socijalna radnica Snježana Šalamon iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u NZJZ "Dr. Andrija Štampar".
Dodaje da su obitelj, škola i vršnjačka skupina tri važna dijela u životima djece.
Pritisak škole i obiteljska situacija
"Problemi koji najviše muče djecu su pritisak škole, zatim obiteljska situacija, kada se roditelji svađaju ili im kod kuće nije dobro. Djeca se od takve situacije sve više odmiču i onda neki od njih nažalost posežu za psihoaktivnim tvarima", kaže Šalamon. Mlade muče i ljubavni problemi koji roditeljima znaju biti pomalo smiješni, ali djeca dosta duboko proživljavaju svoje veze kao i raskidi znaju za njih nekada biti traumatični, dodaje.
"Prije dvije godine sam roditeljima rekla da se ne osjećam dobro. Oni su rekli da pretjerujem i imam sve što mi treba", jedna je od rečenica koje nam djeca govore, a ukazuje da ih roditelji teško ili nikako ne čuju, kaže Šalamon.
Još neki od primjera su: "Zamolio sam roditelje da se ne svađaju, rekli su da neće, ali i dalje to rade godinama. Ili, ostavila me djevojka bio sam jako tužan, nisam mogao to reći roditeljima jer je njima to smiješno."
Teškoće mentalnog zdravlja obuhvaćaju širok spektar problema koji mogu utjecati na emocionalno, psihološko i socijalno funkcioniranje.
"Mentalni poremećaji ili stanja mogu obuhvaćati raspon od plačljivosti, povučenosti, impulzivnosti do depresije te anksioznih stanja - strahova od nečeg. Primjerice, neka djeca strahuju od toga da neće dobro naučiti povijest, iako je nisu ni počela učiti", rekla je Šalamon.