Mama argumentirano objasnila kako 'šminka' može pomoći dječacima, čak i ako je samo faza
Dečki su – dečki, a djevojčice – djevojčice. Kako velika mudrost je upravo napisana! Da, znamo svi da postoje razlike između djevojčica i dječaka, znamo da postoje razlike u tom kako ih odgajamo, znamo da postoje razlike u tom kako se ponašaju, znamo da postoje razlike u tom kako ih se tretira. Težimo jednakosti, ali u njoj ne uspijevamo uvijek. A zapravo moramo biti svjesni tog da niti potpuna jednakost, ali niti potpuna nejednakost nije korisna nikom.
Na primjer, dugo smo vremena odgajali dječake da budu – dječaci. Oni dječaci koji će jednog dana postati muškarci. Čvrsti, otporni, nikako osjećajni, nikako plačljivi i osjećajni… No, stvari se mijenjaju i neki pogledi na svijet su nam malo drukčiji. Danas znamo da i jedan i drugi spol može isprobavati sve i svašta i testirati granice i svejedno ostati ono što jest.
U jednom viralnom TikTok videu, kreatorica @payalforstyle (pravim imenom Payal) govori upravo o tome – i o važnosti odgoja dječaka izvan tradicionalnih rodnih okvira. Osvrnula se tako na drugi TikTok video u kojem se autorica šali na račun ideje da bi njezini sinovi poželjeli isprobati njezin make-up. Payal na to reagira smireno, ali jasno, te izražava svoje neslaganje s tim – i navodi tri glavne koristi takvog slobodnog pristupa odgoju:
1. Rušenje ograničavajućih rodnih normi
Payal ističe kako zabrana dječacima da se igraju s lakovima za nokte ili šminkom zapravo šalje poruku da su „ženske stvari“ manje vrijedne – što može postati temelj za kasniju mizoginiju.
„Ako malo razmislite, ni vama kao ženama te norme nisu baš koristile,“ kaže.
2. Izgradnja odnosa temeljenog na povjerenju i bezuvjetnoj ljubavi
„Dijete će shvatiti da može biti iskreno i autentično s vama,“ kaže Payal. „I da ga volite zbog onoga što jest, ne zbog onoga što biste htjeli da bude.“
Takav stav može kasnije pomoći djetetu da se lakše nosi s različitim izazovima identiteta – bilo da se radi o spolu, seksualnosti, osjećajima ili interesima koji odstupaju od norme.
3. Razvijanje samopouzdanja otpornih na pritiske okoline
Payal se prisjetila jednog učenika iz osmog razreda koji je došao u školu u haljini. „Ušao je s takvom samouvjerenošću da ga nitko nije ni pogledao čudno, a kamoli komentirao.“
„Zlostavljači love slabost, ne samopouzdanje,“ kaže. „Odgojiti samopouzdano dijete je svjestan i dugotrajan proces – ali vrijedi svakog truda.“
@payalforstyle Bullies are built at home. #tolerance #acceptance #makeup #raisingboys #raisingsons #stitch #incomingstitch OP: @Kateandthechaos🪩⚡️ ♬ original sound - Payal
Otvorenost prema različitostima
Ako muško dijete nauči da nije ništa čudno u tome da netko voli šminku ili se izražava na svoj način, manje je vjerojatno da će kasnije biti onaj koji osuđuje druge. Uči po modelu – od roditelja.
„Djeca promatraju i upijaju sve,“ kaže Payal. „Budimo svjesni što im pokazujemo. Jer fraza „dečki će biti dečki“ može značiti ono što oni požele – ne ono što im je društvo nametnulo.“
Ako dječacima dopustimo da budu znatiželjni, kreativni i nježni ne znači da im oduzimamo nešto – naprotiv, dajemo im prostor da rastu u slobodne i sigurne ljude. I možda je upravo to najveći poklon koji im možemo dati kao roditelji.