Fuchs: Mjere sigurnosti u školama kreću odmah. Evo što se mijenja
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs rekao je nakon sastanka o sigurnosti u školama kako su se danas fokusirali na mjere koje će se primijeniti odmah, poput zaključavanja škola i promjena brava na vratima kako se ne bi mogla otvoriti izvana, a u planu su i zapošljavanja dodatnog osoblja.
"Danas je bio prvi sastanak na kojem smo razgovarali o kratkoročnim, bitnim, urgentnim mjerama koje možemo napraviti odmah kako bi nastava u drugom polugodištu krenula onako kako je to predviđeno, nakon školskih praznika", rekao je Fuchs nakon sastanka u ponedjeljak.
Ministar je ponovno izrazio zgražanje i sućut zbog tragedije u Osnovnoj školi Prečko gdje je 19-godišnjak nožem jedno dijete usmrtio te ozlijedio troje djece i učiteljicu, istaknuvši kako nije riječ o terorističkom činu zbog kojeg bi se trebali brinuti da će se ponoviti u nekoj drugoj školi, ali da su svakako razgovarali o tome kako mogu podići sigurnost u školama.
"Jedna od mjera koju ćemo tražiti odmah je striktna primjena važećih zakonskih propisa, a to je da škole moraju biti zaključane. Ta mjera nikad nije bila ukinuta. Jednako tako i mjera da pri ulasku u školu bude prisutan netko od djelatnika škole te da škole primjenjuju protokole koje imaju", rekao je Fuchs.
Ministar je naveo kako će se na sljedećem sastanku 30. prosinca sastaviti prvi nacrt sigurnosnih smjernica i protokola, no ono što će se također učiniti odmah je da se promijene brave na vratima.
"Bez obzira je li škola zaključana ili ne, brave treba promijeniti tako da se vrata mogu otvoriti iznutra, ali da se ne mogu otvarati izvana i da osobe mogu ući u školu jedino ako ih netko pusti", najavio je.
Pri tome je dodao kako najveći broj osnovnih škola u Zagrebu već primjenjuje takav način ulaska, a ocijenio je i kako će već samo ove mjere kontrole ulaska i zaključavanja sigurno dati osjećaj sigurnosti roditeljima i djeci.
U školama će se zapošljavati dodatno osoblje
U sljedećoj fazi jedna od ideja je i da se promijene i sva vrata te će se odobravati dodatna zapošljavanja tehničkog osoblja, a što je poseban problem u školama u većim gradovima koje rade u dvije smjene.
Dogovoreno je da je potrebno izmijeniti zakone i propise kako bi i novi profil zaposlenika u svom djelokrugu rada bio educiran u vidu sigurnosnih mjera, protupožarne zaštite i zaštite na radu, za što je potrebno izraditi i program edukacije. Te osobe moraju imati i određene psihofizičke karakteristike, no neće biti naoružane.
Uz to, ministar je rekao kako se relativno brzo mogu napraviti tečajevi za sve djelatnike škola po pitanju sigurnosnih postupanja.
Odgovarajući na pitanja o zaštitarima, Fuchs je rekao kako tu ima puno elemenata "za" i "protiv" te da dosadašnja iskustva "nisu najidealnija", ali da će se to omogućiti školama ako budu inzistirale na njima. No, pri tome je upozorio kako oni ne mogu utjecati na broj raspoloživih zaštitara.
Fuchs je napomenuo kako se škole diljem Hrvatske razlikuju po broju učenika, ulaza, školskim dvorištima i sportskim terenima pa je u pogledu sigurnosnih pitanja potreban individualiziran pristup. Osim kratkoročnih mjera, napravit će se analiza svih škola u Hrvatskoj te analiza najboljih tehničkih rješenja za zaštitu, poput videonadzora, razglasa, kartica i slično.
Razmotrit će se i sigurnost školskih igrališta i terena koje pojedini ljudi, poput huligana ili dilera, dodao je ministar, zloupotrebljavaju.
Povjerenstvo za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama čine predstavnici ravnatelja, Grada Zagreba, sindikata, MUP-a, AKD-a, civilne zaštite te psiholozi.