Adolescencija je otkrila tajni jezik djece koji roditelji ne smiju ignorirati – evo što znače tri bezazlena emotikona

Netflix
Iako će mnogi odmahnuti rukom smatrajući da ih se to ne tiče, roditelji bi se trebali itekako upoznati s tajnim jezikom emotikona koji tinejdžeri koriste. Ovaj je problem aktualizirala Netflixova drama „Adolescencija“.
Vidi originalni članak

„Znaš kako ti mami pošalješ srce kad se dopisujete?“ pita sin Adam svog tatu, detektiva Bascombea, koji pokušava doznati razlog zašto je 13-godišnji Jamie Miller ubio djevojku Katie. Tada detektiv Bascombe doznaje da srce nije – samo srce, kao je dosad gledao na to. Sin mu pojašnjava kako na srce gledaju mladi njegove generacije.

Ta današnja mladež… Netflixova 'Adolescencija' ostavlja užasan osjećaj mučnine i nemoći, ali griješi svaki roditelj koji ju ne pogleda

„Crveno znači ljubav, ljubičasto – napaljenost, žuto – zainteresiran/a sam, jesi li ti, ružičasto – zainteresiran/a sam, ali ne za seks, narančasto – bit ćeš u redu. Svako ima značenje. Sve to ima značenje“, kaže Adam tati. Na to Luke Bascombe kaže „Dobro da šaljem mami samo crveno…“

Iako je ovo zvučalo pomalo kao šala, ubrzo nakon te rečenice detektivu više nije do šale. Nije samo stvar u boji srca, objašnjava mu sin Adam. Gotovo svaki emotikon koji netko stavi uz svoj odgovor, komentar, opasku, rečenicu – ima neki smisao. I ne samo da ima smisao, nego taj emotikon može promijeniti smisao sveg onog što je napisano slovima, onako kako to oduvijek radimo.

Detektivi koji rade na slučaju ubojstva proučili su, naravno, Instagram račun osumnjičenog Jamieja i ustanovili da mu je Katie, ubijena djevojka, ostavljala simpatične komentare, koji ukazuju na to da su prijatelji ili joj se čak i sviđao?

„Izgleda kao da je simpatična i ljubazna, zar ne?“ pita Adam tatu, na što on odgovara „Nije li?“

Pilula

Na kraju nekih Katienih komentara pojavljuje se emotikon crvene pilule, koja je zapravo preuzeta iz kultnog filma Matrix i zapravo ima određenu poruku: „Ja vidim istinu.“ No, mnogima i dalje nije jasno točno značenje. Osim što potječe iz Matrixa i poziva na „viđenje istine“, ova pilula poziva na djelovanje usko povezan s - manosferom.

Mnogi neupućeni u moderne pojmove i nezainteresirani za razne moderne kulturološke fenomene vjerojatno će se prvi put susresti s ovim pojmom. Manosfera je cijeli jedan neformalni online pokret koji se, između ostalog, promovira mizoginiju, toksičnu muškost, te zapravo mržnju prema ženama i odbojnost prema pomisli na to da su žene nadmoćnije u bilo kojem pogledu.

Grah

Osim zbunjujuće pilule, tu je jedan još više zbunjujući emotikon – zrno graha. Iako bi kod nas, kao pripadnika nekih puno jednostavnijih generacija, grah izazvao jedino smijeh, on ovdje ima potpuno neprepoznatljivo značenje. Grah znači da je osoba kojoj se upućuje – incel. Što našim generacijama i dalje uglavnom ništa ne znači. No, to je izraz za muškarca koji je u celibatu, odnosno nema partnericu. Muškarac se može i sam identificirati kao incel, ali ako mu netko drugi uputi taj emotikon, jasno je što želi poručiti.

100

Na kraju, tu je i emotikon koji prikazuje brojku 100, a mnogi bi ga protumačili kao – 100 posto, na primjer. No, on se zapravo odnosi na „pravilo 80 do 20“, odnosno teoriju prema kojoj 80% žena privlači 20% muškaraca. Taj simbol zapravo podrazumijeva i manipulaciju i gaslighting. Ova ideja potječe od posebno omraženog Andrewa Tatea.

Ovo su samo tri (3) emotikona kojima se u potpunosti mijenja cijela slika o razlogu i povodu za ubojstvo. I to – doslovno tako jasno i neupitno. I nakon tog se svaki roditelj zapravo može osjećati kao da ne zna čitati. I ne znamo, neke moderne generacije imaju neki svoj jezik i mi taj jezik ne poznajemo. No, važno je biti u toku i pokušati razumjeti, ali i kontrolirati, te prije svega razgovarati s djecom.

Kako biti što više uključen u život svog djeteta na internetu?

Evo nekih savjeta stručnjaka.

Počnite rano, razgovarajte često

Nije dobro čekati da se problem pojavi. Važno je na vrijeme početi razgovarati o svim zamkama, opasnostima, jednako kao i prednostima interneta.

Koristi znatiželju, a ne sukob

Znatiželja je uvijek bolja opcija nego osuđivanje ili davanje lekcija. Sukob može izazvati povlačenje u sebe, što roditelj ne želi.

Stvori siguran prostor

Važno je uvjeriti dijete da neće biti u nevolji bez obzira na to što kaže, što podijeli. Važno je saslušati ih i pomoći na bilo koji način.

Iskrenost i primjerenost dobi

Roditelji često ne žele priznati da nisu sigurni u ispravnost ili u točnost kad se radi o nekim temama. No, važno je i poželjno, a i sasvim u redu priznati da nešto ne znamo ili da nam je komplicirano ili teško.

Zajedničko učenje i empatija

Mediji su u ovom slučaju korisna stvar, kao i knjige i aktualna događanja. Sve to može biti korisno u razgovorima s djetetom. Na primjer „Vidjela sam u onoj seriji nešto – što bi ti napravila u toj situaciji?“

Postavljaj neizravna pitanja

Nitko ne želi odgovoriti na izravno i optužujuće pitanje „Što si napravio?!“ Može se početi i s pitanjima poput „Što tvoji prijatelji misle o...?“, „Što si čuo o...?“, „Jesi li se ikada osjećala kao...?“

zabrinutost među roditeljima Mizoginija u hit seriji 'Adolescencija' potaknula britanske roditelje na razmišljanje

Posjeti missMAMA