Savršeni ručak za plažu
Što ćemo danas ručati - pitanje je koje me muči (skoro) svaki dan, a koje me, nažalost, jednako tako muči i na godišnjem (blago onima koji ljetuju u hotelu!).
Lokacija na kojoj ljetujemo takva je da nam je za djecu prikladna plaža (plićak, lijep ulaz u more, dovoljno hlada) prilično udaljena te da nam je jednostavno prenaporno cijelu proceduru pakiranja, raspakiravanja te puta na ili s plaže odrađivati četiri puta dnevno. A to znači cjelodnevni boravak na plaži, a to znači da na tu plažu moramo ponijeti i nekakav ručak. Ponuda hrane na plažama, nažalost, svodi se na fast food. Nismo mi baš toliko strogi oko hrane, priuštimo si da jedan dan ručamo hamburgere i pomfrit, međutim, ni odrasla osoba, a kamoli djeca, ne mogu to ručati svaki dan.
Ručak za ponijeti na plažu izazov je i za najdomišljatiju kuharicu jer treba smisliti svaki dan različito jelo koje zadovoljava sljedeće uvjete:
1. Jednostavno se priprema
Ako većinu dana provedemo na plaži, vremena za kuhanje imam, dakle, ujutro ili navečer. OK, ovo navečer otpada jer, koliko god voljela kuhati, ipak više volim nakon što djeca (konačno!) zaspu, uživati u miru blaženom i opustiti se uz čašu vina. Ostaje, dakle, jutro. Kad kuham(o) između dolaženja k sebi uz drugu kavu (budnost ovisi o tome s koliko smo prekida spavali te noći), posluživanja i jedenja doručka, spremanja stvari za plažu, hvatanja djece po stanu da bismo ih namazali kremom, mazanja sebe kremom te trke da sve to obavimo i krenemo prije nego što previše upeče - brza i jednostavna priprema je obavezna. Ne znam zapravo bi li bila u stanju skuhati išta drugačije u tim uvjetima.
I, da, vruće je pa prženje i pohanje ne dolaze u obzir.
2. Svi ga vole
Kreativnost kod smišljanja ručka za plažu ograničena je činjenicom da to mora biti nešto što svi jedemo i od čega će se djeca dovoljno najesti jer - drugog nema. Tu otpada dosta verzija savršenog ljetnog brzog jela - bogate salate. Jer klinci ne jedu rikulu, ne jedu kiselo, ne vole previše začina…
3. Lako se transportira i jede
Još i danas znam čuti priče o loncima punjene paprike koji se nose na plažu, ali kod nas ništa (pre)tekuće uglavnom ne dolazi u obzir. Tim više što mi do plaže bicikliramo. Ali čak ni ako idete autom, a osobito ako pješačite, ne želite nositi hrpe suđa i pribora. Moje savršeno jelo za plažu nosi se u jednoj zdjeli. Ja ponesem uz to četiri vilice i to je sve, ali ako ste gadljivi na to da svi jedete iz iste posude podijelite u manje posude.
4. NIje lako kvarljivo
Iako, kako sam rekla, obično kuham ujutro i do vremena ručka jelo se još nije stiglo ni ohladiti potpuno, visoke temperature i dječji trbuščići nisu baš kombinacija za poigravanje. Uz to, naravno, jelo ne smije biti neko koje je fino samo kad je friško kuhano, nego mora moći podnijeti stajanje od par sati.
5. Sadrži sve hranjive tvari
Ovo uglavnom znači da obavezno mora sadržavati povrće jer kod mene, bez iznimke, u svakom ručku mora biti povrća. Potpuni ručak uz povrće sadrži i porciju ugljikohidrata i neki izvor proteina (OK, jedan dan možemo samo na povrću i ugljikohidratima, ipak smo na godišnjem.
Jel’da da je to težak zadatak za svaku kuharicu?
Najjednostavnije rješenje
Naravno, i mi na godišnjem jedemo puno tjestenine jer je brzo gotova i praktična. Klinci je obožavaju, lako se kombinira, a ako izaberete integralnu verziju, nemate brige ni oko hranjivosti.
Tjestenina je baza i jela za koje donosim recept jer je to moj apsolutno omiljeni ručak za plažu i to kuham obično već prvi dan na moru. Međutim, neka vam to bude samo baza - ja izvrtim hrpu varijacija na temu tijekom ljetovanja. Tjesteninu zamijenim smeđom rižom, kus kusom, bulgurom ili ječmom, povrće kombiniram prema tome što nađem na tržnici (kriterij je da bude svih boja), umjesto pesta začinim maslinovim ulje, umeboshi octom ili jednostavno posolim, a umjesto dimljenog tofua kao izvor proteina može ići meso, mahunarka, riba, kuhano jaje…
Svaka tri-četiri dana ipak promijenimo raspored i ručamo kod kuće nešto ‘na žlicu’. Tad pak koristim priliku da si nakuham materijala za sljedeće dane - ispečem dvostruku količinu mesa/paprike/tikvica pa to sljedeći dan završi u salati, stavim kuhati mahunarke ili smeđu rižu, skuham više palente pa to drugi dan posluži kao baza za ‘pizzu’... U svakom slučaju, svako ljetovanje iznova testiram svoju kreativnost i praktičnost.
Šarena ljetna tjestenina
Sastojci (za 4 osobe)
- 250 grama integralne tjestenine
- 150 grama brokule/cvjetače
- 2 srednje tikvice
- 200 grama mini rajčica
- 200 grama dimljenog tofua
- svježa paprika ili krastavci po želji
- 2 žlice pesta od bosiljka
Priprema
U većem loncu zakuhajte puno vode pa dodajte na cvjetiće natrganu brokulu ili cvjetaču. Treba im oko 15 minuta da se skuhaju pa prema uputama o vremenu kuhanja tjestenine izračunajte koliko minuta kasnije dodajete tjesteninu. Birajte kratku tjesteninu, djeci je praktičnija za jesti. Pet minuta prije kraja kuhanja dodajte i na kockice narezane tikivce.
Procijedite i isperite hladnom vodom pa svemu dodajte na kockice narezan dimljeni tofu i prepolovljene cherry rajčice i drugog svježeg povrća po želji (vodu u kojoj se kuhalo povrće i tijesto nemojte baciti, bit će odličan temeljac za juhu ili varivo). Začinite s dvije žlice pesta i dobro promiješajte (ja zbog djece blaže začinim, a i dimljeni tofu je slan pa treba oprezno).
Za pesto vam treba vezica bosiljka, bademi, parmezan i maslinovo ulje - obično sve odmjeravam od oka i usitnim običnim štapnim mikserom pa dodajem ulja ako je potrebno doraditi teksturu. Prije odlaska na ljetovanje napravim staklenku pesta od bosiljka i jednu pesta od sušenih rajčica.