Prvi put tata: Donosimo vodič kroz osnove očinstva
Baš kao i za majke, postati roditelj po prvi put jednako je uzbudljivo, ali i stresno. Što učiniti i kako se pripremiti za mali smotuljak koji će s vama biti do kraja života? Donosimo vam smjernice i odgovore na najčešća pitanja novopečenih očeva. Pripremite se za najvažniju ulogu u životu i dlazak vaše bebe dočekajte spremni!
Kako se pripremiti za porođaj?
Normalno je da se budući očevi osjećaju tjeskobno zbog porođaja, piše Parents. Doktorica Deborah Krahl ima nekoliko savjeta kako da se očevi nose s porodom. “Što ste bolje upoznati sa svojim okruženjem i što možete očekivati za svaku fazu poroda, to ćete biti opušteniji kada se to dogodi”, kaže ona za Parents te savjetuje:
- pohađajte tečaj koji nudi bolnica ili liječnička ordinacija
- obiđite bolnicu ili prostorije za porođaj
- čitajte o fazama porođaja i naučite mjere za ublažavanje boli za buduću majku
Koliko bi beba trebala jesti?
Bebin želudac je vrlo malen pa je samim time i volumen potreban za hranjenje poprilično mali. Jedan dan nakon rođenja želudac novorođenčeta je otprilike veličine špigule i treba otprilike jednu čajnu žličicu hrane. Deset dana nakon rođenja želudac novorođenčeta je otprilike veličine velikog jajeta i prima oko četiri žlice. Beba bi trebala izgledati zadovoljno nakon hranjenja, a ako je nemirna, podignite je da podrigne.
Kako pripremiti bočicu?
Ako se ne oslanjate samo na dojenje, naučite kako pripremiti bočicu prije odjave iz bolnice. Za mjerenje koristite termometar za hranu ili monitor temperature na grijaču bočica. Naučite cijelu rutinu kako ne biste morali buditi svoju ženu u 4 ujutro.
Koliko prljavih pelena očekivati?
Beba bi trebala imati barem jednu mokru pelenu do kraja prvog dana života, a to bi se trebalo povećati na pet do šest mokrih pelena do kraja prvog tjedna. Broj pelena će malo će varirati ovisno o tome je li beba dojena ili hranjena adaptiranim mlijekom. Nakon prvog tjedna dojena beba može imati jednu do 12 malih stolica dnevno. “Izgled bebine stolice također će varirati. Stolica dojene bebe promijenit će boju kako majčino mlijeko prelazi iz kolostruma u zrelo mlijeko, od crno-zelene do žute boje senfa”, govori Carlisle.“Beba hranjena adaptiranim mlijekom može imati manji broj većih stolica koje su oblikovanije i tamnije boje.”
Kako promijeniti pelenu?
Dječaci se pretvaraju u fontane stoga naučite napraviti štit s prednje strane pelene. Djevojčicama treba brisati intimne dijelove tijela od naprijed prema natrag, kako im fekalni materijal ne bi dospio u genitalno područje. Ne dopustite da beba ostane predugo u mokrim ili prljavim pelenama; dobit će osip i kasnije će joj biti teže naviknuti se na nošenje. Jednokratne pelene bacit ćete u kantu, dok platnene pelene idu na pranje.
Što spakirati u torbu za pelene?
Pelene, maramice, promjena odjeće i krpa za podrigivanje bitne su komponente torbe za pelene. Ako koristite platnene pelene, ne zaboravite spakirati mokru torbu za spremanje mokrih/prljavih pelena. Za bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom trebalo bi spakirati nekoliko bočica, mlijeko i vodu.
Ako vaša beba koristi dudu, može vam pomoći i dodatna duda u torbi. Ostale vrijedne stvari mogu biti podloga za presvlačenje, sredstvo za dezinfekciju ruku, dječje igračke ili knjige i čista košulja za mamu ili tatu.