Koja je najzahtjevnija faza roditeljstva? Ona aktualna, uvijek! Ali evo što kaže istraživanje

Freepik
Vjerojatno misliš da su rane dvadesete ili srednja dob najzahtjevnija razdoblja života. Međutim, novo istraživanje pokazuje da nije tako – zapravo, najteži period ne prolaze ni djeca, nego roditelji osnovnoškolaca!
Vidi originalni članak

Prema istraživanju koje je provelo Sveučilište Arizona State, a objavljeno je u časopisu Developmental Psychology, roditelji djece u dobi od 12 do 14 godina prolaze najviše stresa i izazova. Istraživači su pratili više od 2.200 obrazovanih majki i njihove djece, od najranijeg djetinjstva pa sve do odrasle dobi. Analizirali su dobrobit roditelja, njihove roditeljske vještine i cjelokupni osjećaj prema djeci.

Rezultati su jasni: roditelji osnovnoškolaca prolaze najteže. Zanimljivo je da su čak i majke dojenčadi imale bolje opće stanje i manju razinu stresa u usporedbi s roditeljima tinejdžera.

8 stvari Ovih 8 lekcija iz djetinjstva su mi olakšale majčinstvo

Zašto je to tako? Stručnjaci objašnjavaju da je briga o dojenčadi i maloj djeci fizički iscrpljujuća, ali kad se potrebe djece mijenjaju iz fizičkih u emocionalne i mentalne, roditelji se suočavaju s potpuno novim izazovima.

"Kako djeca ulaze u pubertet, izazovi roditeljstva postaju znatno složeniji, a rizici od 'pogrešnih koraka' su veći," objašnjava umirovljena profesorica Suniya Luthar sa Sveučilišta Arizona State.

Pubertet nosi niz promjena – od hormonskih oluja, stvaranja vlastitog identiteta, do sve većeg pritiska u školi i prvih pokušaja samostalnosti. Roditelji više ne mogu riješiti djetetove probleme jednostavnim zagrljajima, pričama za laku noć ili obećanjima o sladoledu.

"Majke su često prve koje odgovaraju na djetetovu tugu, ali sada moraju pronaći nove načine kako pružiti utjehu i podršku, jer stari pristupi više ne djeluju," dodaje Luthar.

Ovo istraživanje podsjeća nas da su izazovi roditeljstva stalni, ali da se mijenjaju s vremenom. Iako se ponekad čini da je život prepun prijelaznih razdoblja, ona nas na kraju oblikuju. A ako nas roditelji nisu naučili baš svemu, možda je to zato da bismo sami razvili vlastite vještine i snagu.

I na kraju, zahvalni smo na svemu što su učinili za nas – pa makar nije bilo uvijek savršeno.

uobičajeno iskustvo Majčinska krivnja: Kako se nositi s osjećajem da nisi dovoljno dobra mama

Posjeti missMAMA