13 načina da postaneš roditelj kakav treba djetetu, čak i kada mu je teško
Roditeljstvo je često poput plivanja u nemirnom oceanu. Ponekad uživamo u malim valovima sreće, a već u sljedećem trenutku osjećamo kako nas valovi izazova preplavljuju. Ako ti se ova metafora čini poznatom, vjerojatno si bolji roditelj nego što misliš. Upravo to tvrdi Patrick Ney, vodeći trener u programu All About Parenting, koji je nedavno u podcastu Getting Open podijelio 13 konkretnih savjeta za roditelje.
1. Izbjegavaj „etiketiranje“ djece
Ney upozorava da dijagnoze i etikete, poput "on je ADHD", lako mogu postati identitet djeteta. Umjesto toga, istakni snage svog djeteta i koristi izraze poput: "Moj sin voli izazove i sjajno se snalazi u fizičkim aktivnostima."
2. Otkrij "otok kompetencija" svog djeteta
Svako dijete ima područja u kojima briljira. Umjesto da se fokusiraš na probleme, prepoznaj i podrži ono u čemu je dijete snažno, to je ključ razvoja samopouzdanja.
3. Nemoj živjeti kroz dijete
Citirajući Junga, Ney upozorava: "Najveći teret koji dijete može nositi je neproživljeni život svojih roditelja." Umjesto da projektiraš vlastite neostvarene ambicije, podrži ono što dijete samo želi postati.
4. Napiši priču o sebi kao roditelju
Osvijesti vlastitu povijest i način na koji te je oblikovalo roditeljstvo koje si sama doživjeli. Kada shvatiš tko si, lakše ćeš znati gdje želiš ići kao roditelj.
5. Fokusiraj se na pozitivne ciljeve
Umjesto da se zaklinješ kako nećeš biti poput svojih roditelja, definiraj kakav roditelj želiš biti. Pozitivna vizija mijenja tvoj pristup.
6. Redefiniraj što znači uspjeh
Ney i voditeljica podcasta razotkrivaju mitove poput: "Dobre ocjene vode do sreće." Pravi uspjeh dolazi kada djeca žive autentično i zadovoljno, ne nužno akademski savršeno.
7. Izađi iz vlastitih uloga
Ne definiraj se samo kroz jednu ulogu (strogi roditelj, zabavan roditelj itd.). Ti si mnogo više, a tvoja svestranost pomaže i tvojem djetetu da se razvija cjelovito.
8. Uči od svoje djece
Djeca su naši najbolji učitelji. Umjesto da stalno tražiš odgovore za njih, pogledaj što njihovo ponašanje govori o tebi.
9. Prepoznaj vlastiti stres
Tvoja reakcija često dolazi iz umora, frustracije ili neriješenih trauma. Ney savjetuje: počni s osnovama, više sna, vode, šetnje i primijetit ćeš promjenu.
10. Potraži uzrok lošeg ponašanja
Ponašanje je poruka. Iza svake reakcije djeteta krije se uzrok, nesigurnost, tuga, potreba. Reagiraj s razumijevanjem, a ne kaznom.
11. Zadovolji psihološke potrebe djeteta
Svako dijete treba osjećaj pripadnosti (ljubav), kompetencije (uspjeh) i autonomije (sloboda izbora). Bez toga dolazi do pobune ili povlačenja.
12. Postavi granice s ljubavlju
Granice djeci daju sigurnost. Uključi ih u proces postavljanja pravila, i lakše će ih prihvatiti. Kada kažu "ne", često zapravo misle: "Trebam te da mi pokažeš gdje su granice."
13. Budi nesavršena i u tome najbolja
Nitko ne očekuje da budeš savršena. Djeca uče i iz naših pogrešaka. Ney poručuje: "Tvoje dijete ne treba savršenog roditelja. Treba iskrene, prisutne i autentične", prenosi Yourtango.