Dojenčad i mala djeca koja su izložena onečišćenom zraku, veća je vjerojatnost od astme
"Studija koju smo proveli pokazala je da su prosječna količina sitnih čestica i srednje onečišćenje zraka dušikovim dioksidom tijekom prvih triju godina života djece povezani s pojavom astme u ranom i srednjem dijelu djetinjstva", rezultati su studije koju je objavila Američka udruga liječnika (AMA).
Istraživanje u kojemu su sudjelovali znanstvenici s Harvard T.H. Chan School of Public Health i Cincinnati Children's Hospital, ukazuje na to da je dojenčad iz "minoriziranih i statusno nižih slojeva društva" suočena s većim rizikom od razvoja ove bolesti, što pripisuju smanjenom pristupu čišćem zraku.
U beba iz Afroameričkih obitelji koje žive u "gusto naseljenim zajednicama, a karakteriziraju ih smanjene financijske mogućnosti i resursi" mogla bi se razviti astma, zaključili su u studiji objavljenoj krajem veljače.
Znanstvenici su pozvali lokalne vlasti da ulože više napora u smanjenje onečišćenja zraka i u "stvaranje veće ekološke, obrazovne i zdravstvene pravde na razini zajednica".
Druga skupina znanstvenika nedavno je ukazala na povezanost sve veće antimikrobne otpornosti i onečišćenja zraka. Pokazalo se da ona utječe na vozače i putnike koji u svojim automobilima borave dulje nego što se ranije mislilo.
Prethodna istraživanja ukazuju na to da je globalno otprilike dvije trećine smrtnih slučajeva povezano s onečišćenjem zraka u Aziji, no razine onečišćenja zraka u Europi i Sjevernoj Americi i dalje su iznad razina koje se smatraju zdravima.