Tata je objasnio zašto se i on budi noću, iako je mama na rodiljnom
Prvi mjeseci s bebom. Nema burnijeg razdoblja u životu mame. Dobro, vjerojatno ima, ali na sasvim drukčiji način burno vrijeme. Usponi i padovi nisu samo svakodnevni, nego se stvari mijenjaju iz sata u sat, iz minute u minutu. Noći su nekad, odnosno često, najteže. I najčešće sve noću pada na – mamu. Beskrajne noći, buđenja, hranjenja… I često mame niti ne traže pomoć, jer se podrazumijeva da će one odraditi noć.
A nekad tate niti ne razmišljaju da bi oni mogli pomoći i noću. Posebno ako mama isključivo doji, iako neka buđenja možda i ne uključuju hranjenje, iako postoji i opcija izdajanja… Jer, mama je na rodiljnom dopustu, a tata u pravilu radi, pa se to nekako tako podijeli i ne razmišlja se o drugoj varijanti…
Ali ne i kod ovog tate! Neil (@professorneil), koji je nedavno postao tata, kaže da uopće ne shvaća takav scenarij. On smatra da iako on možda radi u uredu puno radno vrijeme, njegova žena također radi puno radno vrijeme. I njoj je potreban san! Tata Neil je u odgovoru na jedan prethodni video, koji je objavila poznata zagovornica jednake raspodjele rada u domovima — u kojem je bila kritizirana jer je imala smjelosti predložiti da bi novi tata, iako radi, trebao s mamom podijeliti 'noćna dežurstva'.
„Dakle, trenutno je 2 sata ujutro, a ja sam budan s ovim malim“, kaže dok se snima vjerojatno u dječjoj sobi, te pojašnjava: „I bit ću dežuran još dva sata ili tako nešto. Mijenjamo se u 4 ujutro — moja žena i ja.“
Tata je dao malo bolji uvid u njihov raspored i obveze:
„Još uvijek radim puno radno vrijeme na svom poslu. Ona je na roditeljskom dopustu što znači da ja radim puno radno vrijeme, ali i ona radi puno radno vrijeme. Dakle, možda ću morati raditi cijeli dan na četiri sata stvarno groznog sna, ali mislim, koja je alternativa? Da ona mora raditi cijeli dan ni na jednom?“
Ovaj tata uistinu zagovara jednakost i pita se kako uopće drukčije i funkcionirati. On kaže: „Roditeljski posao, roditeljski rad. Roditelji koji ostaju kod kuće rade. Nemam pojma zašto se još uvijek svađamo. Da, to ne mogu shvatiti.“
Istina, ne bi li to trebalo biti nešto što se podrazumijeva? Ne bi li to trebalo biti nešto oko čeg se uopće ne moramo raspravljati, niti što moramo uopće spominjati i 'secirati'? No, još uvijek smo tu gdje jesmo, pa se ovakvi očevi ipak na neki način izdvajaju. Nećemo mu davati zlatnu medalju, ali ipak…
@professorneil #stitch with @Paige We’re all working, we’re all tired, and we all have to work in the morning, too #parenting #work #labor ♬ original sound - Professor Neil
Mnogi komentatori su ipak, barem u komentarima, razumjeli o čemu ovaj tata govori i složili se da je ono što tata Neil govori prava istina i jedini pravi način, a neki su istaknuli još neke prednosti ovakvog rasporeda.
„Sve što ste rekli, a također i način da se povežete s bebom je briga za nju. Ta je veza vrijedna izgubljenog sna,“ napisao je jedan korisnik.
„Osobno, lakše je ići na posao s malo ili nimalo sna. Ali brinuti se za bebu bez imalo sna je doslovno ludo“, napisao je drugi.
Jedna mama je napisala: „Nikad nisam razumjela argument posla. Još uvijek moram biti budna cijeli dan kako bih se brinula o bebi i drugoj djeci. Treba mi san.“
Druga mama je rekla: „Moj sin je bio isključivo dojen, pa sam svaki put morala ustati. Ali moj muž je ustao sa mnom i gledali smo seriju Shark Tank zajedno.“
Javila se i jedna starija mama: „Imam 44 godine i kad sam rodila djecu, nasjela sam na laž da je pošteno pustiti supruga da spava. Kada sam se vratila na posao ništa se nije promijenilo. Ja sam bila ta koja se budila noću. Sad smo razvedeni.“
Neki su korisnici pohvalili ideju o spavanju na smjene kako bi oba partnera ipak odspavala dobar dio noći.
„Suprug i ja smo imali sjajan plan: išla bih spavati oko 8:00, a on bi me probudio da se zamijenimo oko 1:00 ili 2:00. Svatko od nas je imao 5-6 sati sna svake noći. Upalilo nam je!“ napisala je jedna mama.
Podjela je ključna. Jer ako sve 'padne' na mamu, onda baš ništa ne ispadne dobro.