Što vide: Zašto se bebe i mala djeca vole igrati ogledalima?
Psiholozi su ovaj fenomen pokušali objasniti još u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća te su radili test ogledalima. Istraživači su proučavali skupinu djece u dobi od 6. do 24. mjeseca, nacrtali su točku s ružem na njihovim nosićima, a onda su ih stavili ispred zrcala. Bebe su na svoj odraz u ogledalu reagirale na različite načine:
- od 6. do 12. mjeseca - bebe su mislile da je u ogledalu neka druga beba i željele su se družiti s njom
- od 13. do 24. mjeseca - nisu bile sigurne tko je beba u ogledalu i nisu ju mogle identifcirati
- od 20. do 24. mjeseca - u ovom razdoblju, bebe prepoznaju da su to one u ogledalu. Dok gledaju u ogledalo dotiču crvenu točku od ruža na svom nosiću umjesto da diraju ogledalo, što znači da shvaćaju vezu između sebe i odraza u zrcalu.
Osvještavajući odraz
Bebe počinju osjećati svoje okruženje, a ta veza između bebe i ogledala je početak važnog odnosa. Ovo su rani koraci razumijevanja sebe i okoline u prilično nepredvidljivom svijetu te je to jako ohrabrujuće za bebe. Ne samo da bebe grade svoj osjećaj identiteta, već im zrcalo pomaže da bolje razumiju svoje tijelo, prate objekte, poboljšavaju fokus, promatraju svoje okruženje, a čak i pomaže razvoju govora jer gledaju kretanje vlastitih usta kad pričaju.
Bebe vole bebe
Bebe također vole ogledala jer od rođenja vole interakcije s drugim bebama. One jednostavno vole bebe i zvukove koje proizvode druge bebe te su uvijek privučeni njima.
Profesorica Linda Polka sa Sveučilišta McGill bavi se proučavanjem dječjeg ponašanja i razvoja govora. Ona potvrđuje da bebe najviše vole druge bebe. "Čak i kada mame imitiraju druge bebe potpuno identično, beba više voli prave bebe zbog toga što one zvuče identično u tim malim tijelima", objašnjava Linda.