Prozor života: Zagreb je dobio prvo sigurno mjesto za ostavljanje neželjenih beba

Udruga Betlehem
Iako na prvu ne zvuči tako, prozor za ostavljanje neželjenih beba je nešto što treba postojati i nešto što može spasiti živote, ma koliko nam se činilo okrutno.
Vidi originalni članak

Grad Zagreb dobio je svoj prvi „Prozor života“. To je mjesto koje uistinu izgleda kao prozor, samo što se otvara izvana. A ispred prozora s unutarnje strane je krevetić, na toplom i sigurnom. To je mjesto gdje se može ostaviti na sigurnom beba o kojoj se nitko ne može brinuti – bez osuda, bez pitanja, bez identiteta. Mjesto na kojem majka može ostaviti neželjenu bebu, odnosno bebu o kojoj se ne može ili ne želi ili nije u stanju skrbiti.

Zauvijek obitelji Dirljive fotografije djece na dan kad su posvojena

Taj se prozor i taj krevetić nalaze na zagrebačkoj Trešnjevki, u sklopu samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini, u Mošćeničkoj ulici (odmah pored Kazališta Trešnja). Inicijator ove ideje je Udruga Betlehem iz Zagreba, koja već godinama pruža utočište majkama i djeci žrtvama obiteljskog nasilja.

Ovaj je sigurni krevetić možda na prvu rješenje o kojem ne želimo razmišljati, koje ne želimo prihvatiti kao opciju i rado bismo svi da ova opcija ne postoji, odnosno da je nepotrebna. No, svako toliko pokaže se da bi bilo korisno imati ovakvo mjesto, odnosno možemo se zapitati bi li neke priče bile drukčije da je postojalo ovakvo mjesto.

U ovom krevetiću u Prozoru života potpuno je sigurno ostaviti bebu, jer čim netko spusti bebu u njega, aktivirat će se alarm redovnicama u samostanu, ali i na mobitelu Alberte Vrdoljak, predsjednice Udruge Betlehem, čija je ideja ova inicijativa i bila. Nakon oglašavanja alarma, sestre mogu pogledati snimku videonadzora i donosi bebu u prostor samostana, gdje ju kasnije preuzima Udruga Betlehem.

Iako je krevetić pod videonadzorom, majka koja ostavi bebu u njemu ostat će anonimna i ne mora oko tog brinuti niti najmanje. Videonadzor je tu samo da bi se zaštitila beba.

Inače, ovakav koncept već postoji u mnogim državama diljem svijeta. Negdje se zove Baby Box, negdje Safe Haven Baby Box. U Sad-u funkcionira od 2016. godine Safe Haven Baby Box u većini država, a svake godine pruže utočište brojnim bebama kojima na ovaj način u velikoj mjeri i spase život. Najčešće se nalaze u vatrogasnim postajama ili bolnicama.

adopta U Hrvatskoj 413 djece ima uvjete za posvojenje, potencijalnih posvojitelja je 1316

Posjeti missMAMA