Mama se zapitala: Zašto pitamo partnere možemo li se otuširati?!

Unsplash+
Kad postanemo roditelji, puno tog se prvi put zapitamo. Zato što nam se puno tog u životu promijeni, kao i u odnosu s partnerom, a mijenjaju se i naše navike…
Vidi originalni članak

Ništa više nije kao prije. To je činjenica. Kad se rodi dijete, baš ništa nije kao prije tog u istoj obitelji, a zapravo niti ne mora biti. Tu je sad nova osoba, potpuno bespomoćna, koja ovisi o vama i normalno je da ništa nije kao prije. Ipak, neke bi stvari trebale biti baš kao prije ili ih čim prije vratiti u „normalu“. Jedna od njih je i – tuširanje. Dobro, tuširamo se i dalje, ali…

iako žele da ne idemo... Psihologinja: 'Vrijeme koje provodimo bez djece čini nas dobrim roditeljima'

Jedna novopečena mama na svom TikTok profilu @newmom.samegab podijelila jedan od najvećih problema koje ima sad kad je dobila bebu: svaki put kad se treba tuširati, pita svog partnera za „dopuštenje“. Iako to ovako kad pročitamo zvuči smiješno – tražiti nekog za dopuštenje da se otuširamo u vlastitom domu – sve nove mame znaju da je to zapravo istina.

„Što mi se najmanje sviđa u vezi sa mnom: osjećam se kao da moram osloboditi svog muža od čuvanja bebe”, počinje Gab. „Kažem na primjer: ‘Hej, oprosti, imaš li samo minutu? Samo se želim brzo istuširati. Trebat će mi dvije minute i odmah se vraćam. Je li to u redu?’ A on uvijek kaže: ‘Da... idi se tuširati.’”

No, Gab priznaje da čak i kada ima verbalno „dopuštenje“ od svog partnera, i dalje osjeća majčinsku krivnju zbog tuširanja.

„Nekad kažem ‘Ma ne… mogu preskočiti! Mogu preskočiti! Sve ok! Dobro je!', kaže ona. „Zašto sam takva?“

Stvarno, zašto je takva? Zašto smo sve takve? Objašnjenje nije jednostavno, naravno, ali otprilike je u onom nama ženama usađenom razmišljanju da je muškarac „hranitelj obitelji“, „glava kuće“ i slično, a mi smo tu da se brinemo za dijete. I ma koliko se mi borili protiv tog, to je jednostavno „u nama“.

@newmom.samegab I am the problem, but am I alone here???? #momthoughts #newmom #parenting #amiokay #anxiousmom ♬ original sound - Gab Redwine

U komentarima se mnoštvo mama poistovjetilo s ovim problemom i s činjenicom da je to stvarno nešto što zapravo ne vole i ne žele raditi. Neke su navele i činjenicu da se ne mogu niti odmoriti ako partner pazi na bebu, jer ih preplavi osjećaj majčinske krivnje.

„Kad ja spavam, a on se ujutro druži s bebom, ja zapravo ne mogu ni spavati jer se osjećam krivom”, napisala je jedna osoba. „On voli provoditi vrijeme sa svojim sinom, ali ne mogu se otresti osjećaja krivnje???“

„Iz nekog razloga nemam pravo na pauze“, napisala je druga.

Mnoge su pisale da kada se njihov partner tušira, to je sasvim druga stvar.

„On ne pita, on mi kaže“, rekla je jedna mama. „Zašto ja ne mogu učiniti isto?“

Ako je teško „tražiti“ tuširanje, znamo svi kako je tek s izlascima i druženjem s prijateljima ili nekim hobijima…

„Da i doslovno sam nesposobna prepustiti mu da on preuzme zabavljanje djeteta, da bih ja pogledala nešto na TV-u ili nešto takvo“, rekla je jedna mama. „Samo higijena ili spavanje.“

Jedna je mama napisala kako se ona bori protiv tog:

„Moram si reći 'to su i njegova djeca, oni su njegova djeca!!' To malo pomaže".

Obiteljsko naslijeđe roditeljstva Kao majke moramo razviti suosjećanje za sebe, ali i generacije prije nas koje su činile najbolje što znaju

Posjeti missMAMA