Trbuščić nakon poroda smanjite dubokim disanjem

NI Syndication/PIXSELL
Prilikom izlaska iz rodilišta s novorođenim princom Kate Middleton ponosno je pokazala i svoj postporođajni trbuščić pa smo pilates trenericu Mirelu Anić pitali što se to događa s trbušnim mišićima tijekom trudnoće i nakon poroda te kako se može ubrzati njihov povratak u normalno stanje
Vidi originalni članak

Kada se 26 sati nakon poroda pojavila na stepenicama ispred bolnice St. Mary u Londonu sa sinom u rukama, vojvotkinja od Cambridgea Kate Middleton oduševila je javnost svojim izgledom i osobito činjenicom da je izborom odjeće ponosno pokazala trbuščić koji joj je ostao nakon poroda. Činjenica da još neko vrijeme nakon poroda žena izgleda trudno iznenadi mnoge novopečene majke i očeve, kao i ljude iz njihova okruženja koji sami još nemaju djece.

Stoga smo pilates trenericu i vlasnicu Body & Mind Studija Mirelu Anić pitali što se to događa s trbušnim mišićima tijekom trudnoće i nakon poroda, kada Kate može početi vježbati i koliko je otprilike vremena potrebno da se trbušni mišići vrate u normalu.

"Tijekom trudnoće dolazi do separacije centralne linije abdomena i razvlačenja mišića, a na tom dijelu tijela se i nakuplja masno tkivo", objašnjava Mirela, a početak vježbanja, odnosno tjelesne aktivnosti ovisi o načinu poroda.

Neinvazivne vježbe za abdomen

Ako je riječ o vaginalnom porodu, kao što je to slučaj s vojvotkinjom od Cambridgea, s laganim vježbanjem može se početi već četiri tjedna nakon poroda ako oporavak teče normalnim tijekom. Kod poroda carskim rezom oporavak traje nešto dulje pa Mirela ne preporučuje vježbanje prvih 12 tjedana nakon operacije, a u tom slučaju na početku se ne kreće odmah s trbušnjacima.

"U prvoj fazi programa rade se vježbe za abdomen koje su parcijalizirane i nisu invazivne. To znači da su noge na podlozi, a tijelo se diže. Kralježnica se treba držati ravno. Bitno je da se s vježbanjem kreće blago", savjetuje pilates trenerica. Dodaje i kako se može prije samog vježbanja krenuti i samo s tehnikom disanja jer se tako stimuliraju i aktiviraju mišići.

Kako bi se tijelo vratilo u stanje prije trudnoće, uz vježbe snage, odnosno izolirani program Mirela preporučuje i kardio vježbe, odnosno lagano trčanje i brzo hodanje. Bitna je, naravno, i adekvatna prehrana.

Promjene nakon tri mjeseca

"Ako žena nakon poroda tri do četiri puta tjedno radi kardio vježbe i vježbe snage, promjene se vide već nakon tri mjeseca. Rezultati ovise o tome kojim se intenzitetom vježba i u kojem je stanju tijelo bilo prije poroda", objašnjava Mirela.

Pilates trenerica i sama je majka trogodišnjeg dječaka pa smo je pitali koliko je njoj vremena bilo potrebno da tijelo vrati u stanje prije poroda, a Mirela odgovara kako je svo svoje znanje najmanje iskoristila na sebi.

"Ja sam godinu dana dojila tako da nisam pazila na prehranu. Počela sam raditi vježbe stabilizacije i tako si poboljšavati tonus mišića, no dosta dugo mi je ostalo potkožno masno tkivo. Inicijalni tonus i čvrstoću sam vratila za dva do tri mjeseca", ispričala nam je Mirela. Svim rodiljama pilates trenerica za kraj je savjetovala da si za vraćanje tijela u top formu uzmu dovoljno vremena, čak i do dvije godine ako im takav ritam oporavka odgovara.

Posjeti missMAMA