Kako pravilno nositi bebu?
U najranijem uzrastu, tijekom prva tri mjeseca života, kada beba ne može sama čvrsto držati glavicu, neophodno je da glava i vrat budu naslonjeni na dlan osobe koja je drži. Pritom je guza u drugoj ruci, čitavo tijelo u horizontalnom položaju, pa su bebine ručice i nožice slobodne. Na ovaj način čvrsto držite vašu bebu – u tom položaju trebate je uzimati i spuštati u krevet, a tako je držite i pri kupanju.
Nosite svoje dijete, ali pazite na položaj!
Od tri do sedam mjeseci
Kako beba raste i postaje teža, ovaj položaj sve manje odgovara roditeljima. Osim toga, glava i vrat su joj dovoljno čvrsti, pa više nema potrebe da joj držite glavicu. Sada bebu možete nositi u horizontalnom, potrbušnom položaju. Ovo se prije svega odnosi na mališane koji ne spavaju na trbuhu, niti su navikli biti u sličnom položaju dok su budni. Jednom rukom držite bebin trbuh, druga je ispod ramena, pa su djetetove ruke i noge potpuno slobodne.
Bebi je mjesto u maminom naručju
Nošenje na boku
Nošenje bebe na boku prakticiraju majke koje su često same s djetetom koje ima od šest do dvanaest mjeseci, te je veći dio dana budno ali više ne želi biti samo. Dok obavljaju mnoge kućne poslove, one moraju paziti i na dijete – koje, pritom, želi biti u majčinom naručju. Ovaj položaj im to omogućava i ne može biti štetan za bebu. Međutim, ne preporučuje se često, jer je jedna djetetova ručica iza majčinih leđa – pa je manje koristi.
Ne učite dijete sjediti i hodati, to ometa motorički razvoj
"Klokan" nosiljka
Da bi vam obje ruke bile slobodne, nosite dijete tako da ono bude u uspravnom položaju, leđima oslonjeno o vaše grudi ili u pozi kao da sjedi. Beba će biti u tom položaju kada je u “klokan” nosiljci. Na taj način, vaš mališan vidi sve što se oko njega događa i slobodno se pokreće, a to je neophodno za pravilan razvoj.