Kada bi djetetu trebali početi prati zube? Evo što kažu stomatolozi
Dobre higijenske navike treba graditi od početka. Pranje zubića je jedna od njih. Zubiće treba čistiti čak i prije navršene prve godine života. Dojenčetu je potrebno svake večeri obrisati zubiće i desni vlažnom krpicom.
Oko 11. mjeseca može se blago oprati zubiće mekom četkicom za zube, a i dobro je dati djetetu da se poigra četkicom. Oko prvog rođendana zube bi trebalo početi prati dječjom četkicom, ali bez paste za zube. Tako možete nastaviti tijekom cijele druge godine kako bi se djeca naviknula na četkicu, što je zapravo početak stjecanja navike pranja zubi.
Dijete treba pustiti da se samo zabavlja i isproba manipulacije s četkicom za zube, a roditelji su ti koji bi svojim primjerom i poticanjem trebali dati podršku djetetu u usvajanju pravilnih navika oralne higijene.
S već navršenih 18 mjeseci djetetu se mogu prati zubići četkicom i s malo paste. Vremenski ga treba navikavati na dvije minute, ali svakako nemojte tjerati dijete na to ako ne želi. U dobi od dvije godine dijete može samo oprati zubiće uz pomoć roditelja. Najbolje je za početak pred ogledalom pokazivati mu pravilne pokrete rukom i kako četkati zube.
Stomatolozi preporučuju kako je pastu najbolje početi koristiti kada je dijete nauči samo ispljunuti, a to je otprilike oko druge godine života. Najbolju zaštitu protiv karijesa pružaju paste s fluorom, a za vrijeme pranja zubića dovoljne su sasvim male količine paste, otprilike veličina jednog zrna graška.
S već navršene tri godine života dijete može prati zube samostalno uz nadzor. Vrlo je važno dijete naviknuti na to da redovno pere zube, osobito navečer, te da ide u krevet s čistim zubićima.
Naučite djecu kako pravilno prati zube
Pranje zubića vašeg djeteta nije nikakva znanstvena fantastika, ali ponekad može biti izazov kako za roditelje, tako i za dijete koje se mora početi privikavati na taj novi osjećaj i stjecanje rutine. Prije nego što dijete dovoljno naraste za veliko za prvo pranje četkicom, prve zubiće uvijek možete premazati dječjom pastom za zube.
Također, svaki dan perite zube u prisutnosti djeteta kako bi ono vidjelo da se radi o nečemu što je normalno, pa će s vremenom i samo dobiti želju da vas oponaša i iskusi nešto novo.
Četkajte zubiće dva puta na dan
Od prvih pranja zubića nemojte očekivati temeljito četkanje, već više privikavanje djeteta na taj strani osjećaj. Odaberite četkicu s mekanim vlaknima i na nju stavite vrlo malu količinu paste za zube. S vremenom će dijete naučiti ispljunuti pastu bez gutanja, a kada to bude naučilo, možete postepeno povećavati količinu paste. Previše progutane paste može izazvati laganu mučninu ili čak pojavu mrlja na zubićima.
Započnite pranje zuba tako da laganim potezom prijeđete preko zubića. Ako je moguće, ponovite potez nekoliko puta sa svake strane. Četkajte djetetove zube dva puta na dan – ujutro prije doručka i uvečer prije spavanja.
Pretvorite pranje zubića u igru
Dijete će vjerojatno željeti proučiti četkicu za zube i samo isprobati iščetkati ih, što mu naravno morate dopustiti, ali nakon toga ponovo vi uzmite četkicu. Svaki scenarij je moguć, a sve ovisi od samom djetetu. Možda uopće neće htjeti otvoriti usta. Nažalost, ne postoji univerzalna preporuka na koji način postupiti ako dijete ne želi da pere zubiće. Igra u kojoj plišane igračke, roditelji, bake i djedovi, starija braća i sestre četkaju zube, može pomoći.