Finger food za bebe: Uči ih samostalnosti i razvija motoriku
Svaki hrana veličine dječjeg zalogaja, koju beba može sama uzeti i pojesti možemo nazvati finger foodom za bebe. Jedenje finger food-a je bebama zabavno, a također i važan korak u samostalnost koji im pomaže u razvoju fine motorike i koordinacije. Može biti izrezano u razne zabavne oblike poput kockica, štapića, trokuta i lagano ih je držati u ruci. I mogu nesmetano grickati i za vrijeme igre.
Naravno da će vaš stol, kauč i pod biti u neredu i mrljama, ali nemojte odmah čistiti za njima. Pustite vaše bebe da uživaju u ovom važnom iskustvu. Prvi pokušaji nikad nisu lagani.
Kad možete početi uvoditi 'hranu za prstiće'?
Kad vaša beba napuni osam ili devet mjeseci, vjerojatno će vam i sama pokazati da je spremna za početak samostalnog hranjenja. 'Oteti' će vam žlicu s kojom ju hranite ili početi uzimati komadiće s tanjura.
Na početku će samo skupljati i gnječiti hranu po tanjuru, ali će ubrzo shvatiti kako koristiti palac i kažiprst za podizanje hrane i prinositi ju ustima. To je fina motorika važna i za kasniji razvoj, takozvani pincetni hvat.
Kako im približiti ovakav način hranjenja?
Jednostavno razbacajte četiri ili pet komadića po bebinoj hranilici ili na stolu, ako samostalno sjedi. Kako beba jede, dodajte nove komadiće. Hranjenje djeteta u hranilici je bolje nego u kolicima jer će smanjiti rizik od gušenja i naučiti ga da je stolica mjesto gdje se jede.
Koje namirnice su najbolje?
Vaša beba možda ima dobar tek, ali vjerojatno nema puno zubi tako da počnite s hranom koju može prožvakati ili se lagano topi u ustima. Imajte na umu da hranjenjem uči i o teksturi, boji i aromi tako da im ponudite različite namirnice. Oduprite se iskušenju da im date slatkiše poput kolača ili čips koji sadrži velike količine masnoća. Vaša beba treba nutritivno bogatu hranu, a ne prazne kalorije.
Hrana mora biti jednostavna za jelo. Povrće treba biti kuhano, dovoljno mekano i izrezano na sitne komadiće. Čak i grožđe je preveliko za dijete i može predstavljati opasnost od gušenja. Pročitajte kako djeci rezati grožđe da biste izbjegli opasnost od gušenja. Pazite da namirnice budu prikladne za dob. Vrlo je važno slijediti kalendar dohrane.
Popis omiljene dječje 'hrane za prstiće':
- mali komadići lagano tostiranog kruha ili peciva (možete namazati s pireom od povrća za dodatne vitamine)
- mali komadići banane ili druge zrele oguljeno voće bez koštica poput manga, šljiva, kruška, breskva, dinja ili očišćene lubenice
- dobro kuhana tjestenina u obliku spirala, izrezana na komade
- vrlo mali komadići mekanog sira
- nasjeckano tvrdo kuhano jaje
- mali komadi dobro kuhane stabljike brokule ili cvjetače
- komadići kuhanog povrća poput mrkve, tikvice ili krumpira
- komadi kuhane piletine, puretine ili nekog drugog mekanog mesa, narezanog na veličinu graška
- rižini ili kukuruzni krekeri bez soli
Pravila prehrane za djecu mlađu od godinu dana