Dohrana i alergije: Zabranjena hrana za dojenčad
Svaki roditelj svjestan je važnosti zdrave i kvalitetne prehrane jer o tome ovisi zdravlje i napredak djeteta. U dobi od četiri do šest mjeseci, uz majčino mlijeko ili adaptirano mlijeko, beba treba i drugu hranu da bi prehrambene potrebe bile u potpunosti zadovoljene.
Dohrana dojenčadi može biti zahtjevna za roditelje i potrebno je puno strpljenja jer uvođenje novih okusa mora biti postepeno uz razmak od 5-7 dana. Na početku dohrane obavezan je veći razmak jer se tako lakše prepoznaje kako dijete reagira na određenu namirnicu, odnosno postoje li vidljive alergijske reakcije.
Jedinstveni kalendar dohrane ne postoji i tada se javljaju nedoumice koju hranu dijete smije jesti, a koju ne smije. Međutim, postoje određene namirnice koje su zabranjene u prehrani beba te neke koje je potrebno izbjegavati u prvoj godini života.
Zabranjene namirnice prije navršenih godinu dana
Med se ne smije davati djeci do godinu dana jer može biti uzrok zaraze, može sadržavati spore botulinuma i uzrokovati teške zdravstvene probleme kod dojenčadi.
Djeci nije preporučljivo davati kravlje mlijeko. Prvi razlog je taj što je mlijeko jedna od namirnica koja uz jaja i pšenicu najčešće izaziva alergiju. Drugi razlog je taj što mlijeko ima velike molekule bjelančevina koje su teško probavljive, za razliku od ostalih mliječnih proizvoda koji su probavljiviji. Od navršenog 10. mjeseca života u jelovnik se mogu uvrstiti proizvodi poput svježeg sira, vrhnja i fermentiranih mliječnih napitaka s 3,5 posto mliječne masti.
Sirova jaja su zabranjena jer mogu biti uzrok salmonele. Nakon navršenog 9. mjeseca života dojenčeta moguće je uvesti žumanjak u prehranu, ali isključivo tvrdo kuhani. Bjelanjak jajeta, kao ni cijelo jaje ne preporučuju se u dojenačkoj dobi.
Djeci nikad nemojte davati jezgrasto voće (cijela jezgra) i orašaste plodove zbog opasnosti od gušenja. Ako u obitelji postoje slučajevi alergija na hranu, nemojte djetetu davati kikiriki dok ne navrši tri godine života.
Sol i šećer nikako nemojte dodavati u jelo do navršene prve godine jer djeca imaju puno jači osjet okusa nego odrasli.