Bebina prva zima - vodič za sve (novopečene) roditelje

Guliver
Niske temperature, hladan vjetar i snijeg ne znače da vaše dijete mora imati pet slojeva odjeće na sebi i biti zakopčano do grla. Zima je dobra za bebu, dok god se pridržavate nekoliko smjernica.
Vidi originalni članak

Beba ne mora biti zabundana do ušiju samo zato što je vani hladno, a malo snijega ne treba spriječiti svakodnevnu šetnju. Štoviše, svjež zrak dobar je za djecu, a posebno za male bebe jer će lakše izgraditi dobar imunitet. Hladni mjeseci s bebom ne moraju biti stresni, stoga vam donosimo nekoliko savjeta uz koje će vam zima proći sa smiješkom na licu, a vaša će beba biti sretna i zadovoljna. 

Slojevito odijevanje

Nijedan roditelj ne želi da je njegovom djetetu hladno pa se ponekad dogodi da pretjeraju sa slojevima odjeće. Bebu treba odijevati sukladno tome gdje se nalazi. Imajte na umu kako je, bez obzira na to što je vani hladno, u kući puno toplije. Stoga odjenite dijete prema unutarnjoj temperaturi, a ne onoj vanjskoj. Ako ste vi u kratkim rukavima jer je u prostoriji toplo, ne možete očekivati da će vašoj bebi biti ugodno u debeloj trenirki i bodiju. Idete li u šetnju ili u park, obucite dijete slojevito kako biste mu mogli svući suvišnu odjeću kad mu postane vruće. Ako je vani izrazito hladno, puše jak vjetar ili pada kiša, radije ostanite kod kuće. No, ako temperatura nije ispod nule i nema ni padalina ni vjetra, obucite dijete u zimsku jaknu, rukavice i kapu koja će mu prekriti uši, a možete ponijeti i dekicu za kolica. 

Kako znati je li bebi pretoplo ili hladno?

Prepoznati je li bebi vruće ili hladno nije tako teško kao što se isprva čini. Primijetite li da je djetetovo lice crveno i koža prilično topla te da je razdražljivo i nervozno, vjerojatno mu je pretoplo. Ako je znojno kad zavučete ruku iza vrata, definitivno mu je pretoplo, a u slučaju pothlađenosti ima hladne ručice i noge, poručuje dr.med.spec. pedijatrije Mirjana Kolarek Karakaš. Kad se nalazite vani, češće provjeravajte je li vašoj bebi udobno, kako biste znali treba li je ugrijati ili skinuti višak odjeće.

Boravak na svježem zraku ne bi trebao trajati predugo, jer djeca teže zadržavaju toplinu tijela nego odrasli. Naime, bebe još nemaju sposobnost zagrijati tijelo drhtanjem, a nemaju ni masnoće u tijelu koja bi im pomogla da se ugriju kad im je hladno. Pitanje koje najviše muči nove mame je kada prvi put mogu izaći s bebom. Mislim da je najbolje s navršenih mjesec dana, najprije na balkon ili u dvorište. U početku će na svježem zraku biti dovoljno provesti deset minuta pa svaki dan produžiti za još pet minuta, savjetuje dr.med.spec. pedijatrije Kolarek Karakaš.

Bez jakne u autu!

Za vrijeme vožnje u autu dijete nikad ne bi trebalo imati debelu zimsku jaknicu ili skijaško odijelo na sebi. Da bi djetetu bilo udobno u tako debeloj odjeći, potrebno je olabaviti remen na sjedalici pa se na taj način zapravo povećava rizik od ozljeda bebe u slučaju nezgode. Dijete treba odjenuti za temperaturu auta, a ne za vanjsku. Prije nego što dijete smjestite u sjedalicu, najprije zagrijte auto. Jaknicu ponesite sa sobom kako biste ga mogli obući prilikom izlaska iz auta. 

Izbjegnite prehladu

S obzirom na to da bebe još uvijek nemaju izgrađen jak imunitet, sklonija su prehladama koje se mogu javiti i do nekoliko puta u godini. Nažalost, prehlada je neizbježna, ali možete barem pokušati smanjiti rizike. Najvažnija je higijena ruku svih ukućana, a ponajviše bebe, jer se rukama prenosi najviše bakterija. Ruke treba prati sapunom i vodom kad god je to moguće, a u ostalim slučajevima dovoljne su i Nivea Baby vlažne maramice. Obratite pažnju i na igračke koje beba koristi, jer i one trebaju biti čiste i dezinficirane. 

Bebe od šest mjeseci ili više trebale bi se cijepiti protiv gripe, jer je to najbolje što možete učiniti za prevenciju. Djeca uz gripu lako mogu razviti i upalu pluća ili uha pa je važno učiniti sve da biste je spriječili. Treba izbjegavati i gužve te drugu djecu koja su prehlađena. S obzirom na to da je zima sezona prehlade i gripe, preporučuje se izbjegavati odlazak s bebom u trgovačke centre ili prostorije s puno ljudi, ističe dr.med.spec. pedijatrije Mirjana Kolarek Karakaš. Da se dijete ne bi prehladilo, bitno je i skratiti vrijeme kupanja na svega desetak minuta, pa čak i manje ako se radi o dojenčadi. Prije kupanja potrebno je dobro ugrijati kupaonicu, a možete ugrijati i ručnik prije nego ga upotrijebite za brisanje bebe. 

Suha koža

Niske temperature i suh zrak u grijanim prostorijama mogu isušiti bebinu kožu, pa čak i uzrokovati njeno ljuštenje. Kako biste to spriječili, nemojte pretjerivati s grijanjem u kući. Temperatura treba biti ugodna, između 20 i 23 Celzijeva stupnja. Kada kupate bebu u vodu je dobro staviti malo njegujuće uljne kupke, a nakon kupanja mazati lice i tijelo neutralnim kremama, ističe dr.med.spec. pedijatrije Kolarek Karakaš. Doktorica dodaje da kupanje ne treba trajati predugo, a voda ne treba biti pretopla, nego između 35 i 37 Celzijevih stupnjeva. Pretopla voda i dugo kupanje samo će ubrzati dehidraciju nježne bebine kože. 

Izlazite li s bebom u šetnju, nužno je zaštititi njeno lice zaštitnom kremom, a na usnice nanijeti balzam, savjetuje dr.med.spec. pedijatrije Kolarek Karakaš. Za lice možete upotrijebiti Nivea Baby zaštitnu kremu od hladnoće i vjetra, a za usne će poslužiti bilo kakvo neutralno Labello. 

Sve se može!

Hladno zimsko vrijeme ne znači da svaki trenutak morate provesti na iglama i držati bebu pod staklenim zvonom, već samo trebate poduzeti sve mjere kako biste je zaštitili tijekom tih mjeseci. S vremenom ćete naučiti što vašoj bebi odgovara, a što ne, što joj je potrebno i kako se osjeća u pojedinom trenutku. Uz ove savjete dopustite si uživanje u zimskim radostima s vašom bebom i stvorite lijepe uspomene! 

Posjeti missMAMA