Zašto moje dijete grize?
"Dva su glavna poriva iz kojih dijete može gristi roditelja: iz ljubavi i iz agresivnosti", kaže Tomislav Kuljiš, autor programa 'Roditeljstvo i rani razvoj', koji se sastoji od video tečaja te iskustvenih radionica i interaktivnih predavanja koja se održavaju u Centru Prirodno roditeljstvo, a namijenjen je roditeljima od trudnoće do dobi djece od šest godina, kao i stručnim osobama koje rade s djecom.
U našem videoprilogu Tomislav Kuljiš dalje objašnjava da kad djeca grizu iz dragosti i ljubavi, to roditelje može zbunjivati, ali se radi o normalnom refleksu kojeg zadržavaju i odrasli pa ponekad kažu da bi nekog pojeli od ljubavi. "Tako je poriv za grizenjem koji dijete ima zapravo poriv da dublje osjeti, na primjer, svoju mamu", dodaje.
Ipak, nastavlja, djeca često grizu i iz agresivnosti, a kad otkriju da im zubi daju određenu prednost, da ih čine opasnijima, pogotovo u sukobu s vršnjacima, to moćno oruđe vrlo nerado puštaju.
"Kad dijete grize roditelje, što je često u kombinaciji s drugim načinima izražavanja agresivnosti, to je znak da je nešto s roditeljske strane neadekvatno i dijete na to reagira. Vrlo rijetko će to dijete raditi kad mu roditelj ne zadovoljava želje, a najčešće će se to događati kada djetetov sustav prepozna da mu roditelj ne ispunjava primarne potrebe. Tada dijete postaje agresivno i bori se za bolji odnos, što roditelji krivo tumače kao zločestoću i pokušavaju dijete za to kažnjavati, no pravi pristup bi bio iščitati na što je dijete reagiralo tim povećanim stupnjem agresivnosti", savjetuje Tomislav Kuljiš.