Što učiniti kada dijete slomi ili izbije zub?

Thinkstock
Zante li da se čak i izbijeni zub može vratiti? 'Zub treba držati u slini, fiziološkoj otopini ili mlijeku i donijeti u ordinaciju', kaže stomatologinja Martina Rafaj Krunić. Objašnjava koje su još najčešće traume zuba kod djece i kako se treiraju
Vidi originalni članak

 

Traume zuba kod djece su česta pojava, jer su djeca vrlo živahna, kaže mr.sc. Martina Rafaj Krunić, dr. dent. med.

"Najčešća trauma trajnih zuba u djece je puknuta kruna zuba, koja se može nadograditi, a ako je puknuta kruna s otvorenom pulpom, onda bi se pupla trebala devitalizirati i korijen pravilno endodontski opskrbiti pa tek nakon toga nadograđivati krunu. 

Kod mliječnih zuba najčešće traume su izbijeni ili intrudirani mliječni zubi. Intrudirani znači da se zub, kad dijete padne na njega, doslovce utisne dublje u čeljust. Kod takvih ozljeda mliječni će zubi najčešće ponovno sami izrasti, ili barem djelomično izrasti i nije potrebna nikakva terapija. 

Kod izbijenog zuba postoji mogućnost, uz suradnju roditelja i djeteta, da se taj zub vrati, odnosno reimplantira. Najprije treba pronaći zub, držati ga u slini, fiziološkoj otopini ili mlijeku i donijeti u ordinaciju. Ako je dijete dovoljno mirno, eventualno u nekoj općoj anesteziji, zub bi se moglo reimplantirati i fiksirati, uz dobru šansu da će se taj zub primiti. Isto to se može raditi i sa trajnim zubima.

Najčešće to nije moguće, najčešće zbog djetetove nesuradnje, jer je to ipak bila trauma pa dijete plače, razdražljivo je, a i roditelji su razdražljivi. U tom slučaju dijete ostaje s dijelom čeljusti bez zuba, do izbijanja trajnog zuba na tom mjestu", kaže stomatologinja.

Posjeti missMAMA