Sigurno vjerujete u neke od ovih mitova o dječjoj prehladi!

Guliver
Prosječno dijete uhvati prehladu čak pet do osam puta godišnje. Zato je potrebno znati što je zapravo prehlada, po čemu se razlikuje od gripe i kako se s njome nositi.
Vidi originalni članak

Mala djeca prehlade se i do nekoliko puta godišnje, stoga ako mislite da je vaše dijete uvijek bolesno, niste jedini. Međutim, uobičajene simptome poput kašlja, curenja nosa, suznih očiju, upaljenog grla, otežanog disanja, pa čak i povišene temperature roditelji često tumače na pogrešne načine. Da biste spriječili prehladu ili gripu svog djeteta, najprije je važno spriječiti širenje bakterija i virusa, što donekle možete učiniti dobrom higijenom. Uvijek uz sebe imajte Nivea Baby vlažne maramice i pobrinite se da su ruke vašeg djeteta čiste. Igračke i ostale stvari koje dijete dodiruje također trebate održavati čistima, posebno ako igračke dijeli s drugom djecom ili ih koristi vani. Međutim, što god poduzeli, prehlade kod djece su neizbježne. To nije nužno loše jer uz prehladu i oporavak djeca grade svoj imunitet. Kako biste mogli pomoći svom djetetu da brzo ozdravi, donosimo vam nekoliko učestalih mitova u koje ne treba vjerovati. 

Mit 1: Slab imunitet uzrokuje prehladu

Bilo da je dijete potpuno zdravo i dobrog imuniteta ili mu je imunitet prilično loš, rizik za dobivanje prehlade je jednak. Ima savršeno zdrave djece koja stalno podliježu prehladama, a ima i one koja nose virus u sebi, no nisu prehlađena. Nema pravila, jer postoji više od 200 različitih virusa koji uzrokuju prehladu pa je očekivano da i zdrava djeca lako uhvate neki od njih, bez obzira na to kakav im je imunitet. Ipak, slab imunitet može samo pogoršati simptome prehlade, stoga djeci svakako trebaju vitamini i minerali, i to ne samo za razvoj, već i zato da bi lakše preboljela bolesti. 

Mit 2: Dijete se može prehladiti ako mu je hladno

Djeca se razbole jer su bila izložena virusu, a ne zato što im je bilo hladno. Virusi prehlade uglavnom se prenose zrakom kada netko kihne ili kašlje. Djeca ih mogu udahnuti ili doslovno unijeti u sebe rukama ako primjerice diraju igračku na kojoj se nalaze bakterije. Virusi prehlade na koži i ostalim površinama mogu živjeti i do tri sata, stoga je dobro da dječje (ali i vaše) ruke uvijek budu čiste i oprane, bilo to sapunom ili vlažnim maramicama

Dobro je znati da virusi prehlade najprije imaju razdoblje inkubacije između vremena od izloženosti virusu do pojave simptoma. To znači da od doticaja s virusom do pojave šmrcanja, kihanja i temperature može proći i do nekoliko dana. Ako se vaše dijete igralo s drugom djecom i sljedeći dan pokazalo simptome prehlade, nemojte kriviti tu djecu jer je vaše dijete virus pokupilo puno prije. 

Mit 3: Ne postoji razlika između teže prehlade i gripe

Isprva može biti vrlo teško razlikovati težu prehladu od gripe, no imajte na umu da to nikako nije isto. Dok prehlada obično prođe bez većih komplikacija, gripa može uzrokovati ozbiljnija pogoršanja poput upale pluća. Za razliku od prehlade koju dijete uhvati polako, gripa dolazi naglo i simptomi su jači. Prepoznat ćete je po vrlo visokoj temperaturi, dok je kod prehlade ona tek malo povišena ili je uopće nema. Ako se vaše dijete često žali na glavobolju i bol u mišićima te se osjeća prilično umorno i iscrpljeno, vjerojatno je u pitanju gripa. Također, dok su kod prehlade česta pojava začepljen nos i kihanje, kod gripe će biti izražen suh i neugodan kašalj.

Ako izostanu svi simptomi osim temperature, tada možete procijeniti o čemu se radi nakon što se djetetu snizi temperatura. Naime, ako se dijete nakon povišene temperature osjeća bolje i živahnije, vjerojatno je u pitanju prehlada. Ako se pak osjeća bolesno i iscrpljeno, radi se o gripi. Ukoliko niste sigurni što je u pitanju, najbolje je odvesti dijete liječniku koji će ga pregledati i znati o čemu je riječ. Za prevenciju od prehlade pobrinite se da vaše dijete pije dovoljno tekućine te unosi vitamine i minerale u organizam, dok ga protiv gripe možete cijepiti.

Mit 4: Antibiotici mogu ubiti bakterije koje uzrokuju prehlade i gripe

Liječenje prehlade ili gripe antibioticima isto je kao da žuljeve liječite kapima za nos. Naime, antibiotici djeluju na bakterije, a prehlade i gripe uzrokovane su virusima koji nemaju veze s bakterijama. U nastojanju da pomognu djetetu, roditelji nerijetko vrše pritisak na doktora da mu prepiše antibiotik kako bi mu olakšali simptome, no činjenica je da antibiotici u ovom slučaju ne pomažu. Osim što nemaju nikakav učinak, antibiotici kod djece mogu uzrokovati proljev i grčeve u trbuhu, stoga bi trebalo izbjegavati njihovo nepotrebno uzimanje. Usto, bakterije koje uzrokuju bolesti s vremenom mogu postati otporne na antibiotike i tako stvoriti stvarne infekcije koje će potom biti teže izliječiti. Prehlada i gripa mogu se pogoršati zbog bakterija te razviti u upalu uha, bronhitis ili upalu pluća pa bi u tom slučaju antibiotici bili korisni, ali to može potvrditi jedino djetetov liječnik. 

Mit 5: Cijepljenje je važnije za odrasle nego za djecu

Cijepljenje protiv gripe zapravo je jednako važno za sve, stoga liječnici po naputku Svjetske zdravstvene organizacije preporučuju cijepljenje jednom godišnje, prije nego što sezona gripe uzme zamah. Djeca mlađa od pet godina posebno su osjetljiva na gripu, jer su sklonija razviti komplikacije poput upale pluća ili uha. Samo u Americi svake godine zbog gripe bude hospitalizirano više od 20 tisuća djece mlađe od 5 godina, a i u Hrvatskoj od gripe najviše obolijevaju upravo djeca, iako nema podataka o kojoj se točno brojki radi. 

Mit 6: Dijete može dobiti gripu od cjepiva protiv gripe

Nemoguće je uhvatiti gripu od mrtvog virusa, a cjepiva protiv gripe napravljena su upravo od inaktiviranih, odnosno ubijenih virusa. Zbog toga ne trebate vjerovati mitovima o cjepivu kao nečemu lošem za vaše dijete. Ono što cjepivo može uzrokovati su nuspojave, poput slabije vrućice te boli, crvenila i otekline na dijelu tijela gdje je cijepljeno. Ti simptomi mogu biti neugodni, no oni su samo reakcija na cjepivo, a ne pokazatelji infekcije. 

Mit 7: Zelena ili žuta sluz znači da se radi o bakterijskoj infekciji

Iscjedak iz djetetova nosa nije pouzdan način dijagnosticiranja vrste infekcije. Virusi i bakterije aktiviraju isti imunološki odgovor - u oba slučaja bijele krvne stanice napadaju dišni sustav kako bi se borile s bakterijama koje napadaju djetetovo tijelo. U tom slučaju višak sluzi iz djetetova nosića može biti pokazatelj ozbiljnije bolesti, a ne vrste infekcije. Ako je sluz gušća i vašem je djetetu sve lošije ili mu pak sluz počinje izlaziti kroz oči, to je znak da dijete treba ići doktoru. Naime, u slučaju kad se simptomi javljaju u kombinaciji nosa i očiju dijete obično ima upalu sinusa i uha, što se mora riješiti antibioticima. 

Kako pomoći djetetu kad se razboli?

Bilo da se radi o prehladi ili gripi, važno je znati na vrijeme prepoznati simptome i procijeniti je li djetetu doista potreban liječnik ili mu je potrebno mirovanje kod kuće. U oba slučaja dijete trebate poticati da pije što više tekućine te da redovito jede. Iako možda neće imati apetit, pokušajte ga pridobiti da svako malo nešto pojede, makar to bila kašica za bebe. Kako biste spriječili širenje virusa, imajte sljedeće na umu:

  • dječji nos uvijek mora biti prohodan (u tome mogu pomoći Nivea Baby fiziološke ampulice za čišćenje nosa)
  • svi ukućani trebaju što češće prati ruke
  • prostoriju u kojoj boravi dijete treba često provjetravati
  • svježim voćem, povrćem i toplim juhama ojačajte djetetov imunitet, kako bi se što uspješnije borilo protiv zaraze

Ako vašem djetetu prehlada ne prolazi ni nakon nekoliko dana, tada se svakako obratite liječniku jer postoji mogućnost da je posrijedi nešto ozbiljnije. 

Posjeti missMAMA