Ove sezone djeca sve češće imaju dvostruke infekcije - evo što kažu liječnici o tom
Kad neko dijete posljednjih dana dobije temperaturu ili pokaže bilo koji znak bolesti, odmah pitamo: Je li gripa? Istina, znamo da je gripe ove godine puno i da je poprilično jaka, pa je svi nekako po bilo koju cijenu želimo izbjeći. No, činjenica je da je ove zime uistinu puno raznih virusa i da više ne možemo niti pratiti tko ima koji, pa nas čak i prestane zanimati. Čim utvrdimo da su virusi, liječimo simptomatski, ma koji god bio.
No, roditelji koji s djecom na kraju ipak odu na hitnu i posjete pedijatra u bolnici, na kraju ipak doznaju o čemu se točno radi. Djecu se često testira na cijeli niz infekcija, pa se roditelji nerijetko začude kako dijete ima ne jednu, nego dvije virusne infekcije u kombinaciji. Mnogi su se zapitali zašto je to tako.
Iako nam se čini da bi odgovor mogao biti taj da je ova zima uistinu malo žešća kad se o virusima radi, a ni mediji svojim naslovima ne pomažu, istina je ipak malo drukčija. Ista se stvar događa i u Americi, naime, pa su tamo već razriješili taj misterij.
„Prije COVID-a nismo uvijek nužno testirali oboljelo dijete na cijelu hrpu različitih virusa odjednom", rekla je Camille Sabella, pedijatrijska specijalistica za zarazne bolesti. „Ali sada kada možemo testirati više virusa odjednom i to radimo češće, sada otkrivamo da je mnogo koinfekcija."
Dakle, da razjasnimo još jednom: nije stvar u tome da toga prije nije bilo, nego se u vremenu "prije COVID-a" nije testiralo djecu na toliko raznih virusa.
Koinfekcije, odnosno istovremene infekcije dvaju virusa, mogu se dogoditi u raznim kombinacijama virusa koji trenutno cirkuliraju, a testiranje je ipak - važno. Važno je, naime, znati s kojim se „neprijateljem“ borimo, kako bismo što učinkovitije liječili dijete. A iako nam zvuči dramatično da dijete ima dva virusa odjednom, većina djece to zapravo prilično dobro podnosi.
Većina djece sve aktualne viruse preboli kod kuće, uz skidanje temperature, inhalacije, olakšavanje kašlja i slično – ovisno o vrsti virusa i onom što čini. No, liječnici neprestano upozoravaju da je ono na što treba paziti svakako problemi s disanjem. Ako dijete ima problema s disanjem, treba potražiti liječničku pomoć. Isto tako, važno je posjetiti liječnika ako se roditelju čini da je djetetu sve lošije s vremenom, umjesto da ide nabolje.
Što se tiče prevencije ovih virusa, najbolji je način onaj najjednostavniji - pranje ruku. Još smo u doba najjačih infekcija koronavirusom naučili (odnosno, utvrdili gradivo i podsjetili se da je to prevencija za mnoge stvari) da je to najvažniji oblik prevencije, pa je to ono što moramo nastaviti i dalje – ma koliko se zapravo zafrkavali na taj račun upravo zbog COVID-a.
Iako se mnogi virusi, istina, šire zrakom, većina ih se ipak širi bliskim kontaktom, a važan korak u tom su čiste ruke. Posebno je to važno osvijestiti kod djece koja dio svog vremena provode uz kolektivu. Naravno, kad su djeca bolesna, moraju ostati kod kuće, to je također važna mjera prevencije.