Oprez: Zajedničke dječje igračke izvor su zaraze

Thinkstock
Plastične igračke koje uspijevaju zadržati viruse na sebi i do 24 sata, a neke bakterije poput streptokoka pneumoniae ili beta hemolitičkog streptokoka mogu živjeti na igračkama i po nekoliko tjedana
Vidi originalni članak

Dječje igračke važno je redovito čistiti jer ih djeca stavljaju u usta i prinose licu. Pogotovo sa saznanjem do kojeg su došli znanstvenici s američkog Sveučilišta Georgia State koji su uspjeli oživjeti virus od njegovih djelića s igračke na vlažnosti od 60 posto. Dječje igračke izvor su zaraze, a posebno plastične, koje uspijevaju zadržati viruse na sebi i do 24 sata.

Kada je vlažnost u prostoriji bila 40 posto, virus je bio aktivan i 10 sati poslije. Preživjeli su virusi gripe, SARS-a i bliskoistočnog respiratornog sindroma.

"Ljudi ne razmišljaju kako bi se mogli zaraziti preko predmeta. Djeca su posebno osjetljiva skupina za zarazu infektivnim bolestima jer svašta stavljaju u usta, a njihov imunitet još nije potpuno razvijen", objasnio je voditelj studije Richard Bearden II.

Bakterije na igračkama žive po nekoliko tjedana

Istraživači kažu kako su vjerojatno igračke važan kanal kojim se prenose virusne bolesti među djecom. Prethodne studije već su otkrile virusne kontaminacije zajedničkih igračkama u vrtićima, ambulantama i domovima. Američki liječnici i znanstvenici sa Sveučilišta u Buffalu ustvrdili su da bakterije poput streptokoka pneumoniae ili beta hemolitičkog streptokoka mogu živjeti na igračkama i po nekoliko tjedana.

Zbog toga je iznimno važno pravilno čistiti igračke. Lego kockice ostavite sat vremena u vrućoj vodi s deterdžentom za posuđe te isperite toplom vodom. U igračkama za kupanje skuplja se plijesan, pa ih potopite u mješavinu vrele vode i octa. Plišane igračke pune su prašine i grinja, pa ih treba barem jednom mjesečno oprati u perilici. Umjesto deterdženta možete koristiti pola šalice sode bikarbone. Knjige i slikovnice možete prebrisati antibakterijskim maramicama.

Za najmanje je važno da su igračke perive

Igračke koje djeca grizu kad im rastu zubi treba prati deterdžentom za posuđe. Možete ih i poprskati mješavinom octa i vode te natopiti desetak minuta i dobro isprati. Kad birate igračke za svoje najmanje, obavezno obratite pažnju kojoj su dobi namijenjene i imaju li europski certifikat sigurnosti"U najranijoj dobi bitno je da su igračke perive jer djeca stalno rukicama prenose slinu i stavljaju igračke u usta",  naglašava pedijatar Milivoj Jovančević.

Posjeti missMAMA