Naučite dijete četiri čarobne riječi
U vašoj kući vrlo vjerojatno postoji samo jedan šef – vaše dijete. Koliko puta tijekom dana čujete naredbe poput "Tata, sjedni tamo", "Mama, dođi ovdje"? Iako vam te naredbe mogu zvučati vrlo simpatično, ipak je vrijeme da vašeg mališana naučite četiri čarobne riječi – molim, hvala, izvoli, oprosti. Potaknite dijete da što više koristi te riječi, a objasnite mu i da ne može baš svima naređivati. Imajte na umu da dijete ponekad takvim stavom samo privlači pažnju i da zahtjeve postavlja samo zato što želi da ga saslušate. Pomozite djetetu i da shvati kako ne može baš sve uvijek biti onako kako ono želi i naučite ga strpljenju.
Razvoj govora i učenje brojeva
Djeca između druge i treće godine razvijaju svoje jezične vještine, a do treće godine dijete bi trebalo moći slušati priče sa slikama i postavljati pitanja vezana uz priču, igrati se pretvaranja, te uživati u listanju slikovnica i imenovati ono što vidi. Djeca u ovoj dobi mogu odgovarati na pitanja s "da" ili "ne" i slijediti jednostavne zahtjeve te brzo učiti nove riječi, kao i kopirati ono što govori roditelj. Trogodišnjaci bi trebali imenovati dijelove tijela, uobičajene namirnice i predmete s kojima se svakodnevno susreću. Ime i prezime također je nešto što djeca ove dobi znaju reći, a mogu i spojiti tri do četiri rečenice. Kako se djetetu približava treća godina, počinje shvaćati brojeve. Zna prepoznati do broja tri. Iako možda neka djeca znaju brojati do deset, zapravo ne razumiju što to točno znači. Kako biste pomogli djetetu da shvati brojeve, možete brojati korake dok hodate. Isto vrijedi i za slova i oblike. Stavite ih i koristite u nekim uobičajenim svakodnevnim situacijama.
Strah od čudovišta iz mraka
Kako se mašta vašeg djeteta razvija, tako se mogu razvijati i strahovi od čudovišta, zmajeva i drugih tajanstvenih bića koja vrebaju u mraku. U ovoj dobi kod djece se često razvija strah od mraka koji je zapravo rezultat preaktivne mašte. Mašta je kod djece često moćnija od zdravog razuma. No, strah od mraka može biti i reakcija na neki stres.
Kako biste djetetu pomogli da svlada taj strah, shvatite ga ozbiljno i nikako ga nemojte zadirkivati. Suosjećajte s njim i zaboravite svaku logiku. Ostavite djetetu upaljeno prigušeno svjetlo, a možete i skupa pretražiti sobu prije odlaska u krevet. Možete se pretvarati i teatralno otjerati čudovište iz mraka te tako djetetu pokazati da vi imate nadzor nad kućom. Kako biste djetetu pokazali da će biti sigurno dok spava, možete mu postaviti stražu da ga čuva. Objasnite mu da, iako u sobi zapravo nema čudovišta, njegov medo će ga tijekom noći sigurno čuvati. Ipak, nemojte pridavati previše pažnje tom strahu jer bi dijete moglo početi vjerovati za zaista postoji razlog za zabrinutost, a strah bi moglo i koristiti za manipuliranje.
Gdje je nestala ona bucmasta beba?
Do trećeg rođendana djeca obično dobiju sve mliječne zubiće. Najkasnije niču kutnjaci, a njihov rast može biti bolan jer su dosta veliki. Rast kutnjaka može biti popraćen i povišenom temperaturom, a zbog bolova neka djeca mogu se buditi tijekom noći i plakati. Srećom, bol ne traje duže od jednog dana po zubu.
Do trećeg rođendana promijenit će se i fizionomija djeteta. Torzo se izdužuje i obično nestaje ona dječja "bucmastost". Ako se brinete zbog težine vašeg djeteta, vaš će vam pedijatar reći je li ona u skladu s njegovom visinom i dobi. Nemojte previše brinuti ako je vaše dijete bucmasto, još je mnogo igre i fizičke aktivnosti pred njim i ako je dijete bucmasto u ovoj dobi, ne znači da će takvo biti i kad odraste.