Kako odabrati zubnu četkicu za dijete?
Samo dvije minute ujutro i navečer, uz korištenje električnih zubnih četkica Oral-B, dovoljne su za postizanje blistave čistoće kao nakon profesionalnog čišćenja kod stomatologa. Zahvaljujući 3D tehnologiji, ove četkice učinkovito uklanjaju zubne naslage i sprečavaju stvaranje kamenca.
"Zubne naslage i kamenac počinju se nakupljati ubrzo nakon pranja zubi pa je redovito četkanje izuzetno važno. Kod većine ljudi neočišćene se naslage s vremenom pretvore u kamenac, koji se onda može ukloniti samo stručnim metodama", objašnjava dr. dent. med. Dinka Diklić. Među posljedicama neadekvatne njege zubi kod odraslih su i neugodan zadah, upala desni i karijes.
Posljedice loše higijene kod djece
Renata Bračun, također doktorica dentalne medicine, istaknula je kako je redovito održavanje oralne higijene iznimno važno i kod djece, kao i kod odraslih. "Osim što održava zube bijelima i lijepima, smanjuje mogućnost pojave zubnog plaka koji uzrokuje stvaranje karijesnih lezija na zubu te upalu zubnog mesa i parodonta. Karijes i parodontne bolesti, dovode do pojave neugodnog zadaha i bolova u usnoj šupljini i zubima", objasnila je.
Po preporuci stomatologa, s pranjem zubića treba započeti s pojavom prvog zuba u ustima s mokrom gazom pomoću koje se uklanjaju meke naslage sa zuba i desni, a potom ovisno o kooperativnosti djeteta i četkicama za zube.
"Preporuka bi bila oprati djeci zube iza svakog obroka. Ako to nije moguće, zubiće treba minimalno prati dva puta dnevno po tri do četiri minute i ako dijete samo pere zube, roditelj treba pregledati učinjeno i po potrebi pomoći s teško dostupnim mjestima", kaže Renata Bračun.
Kakve su četkice najbolje za djecu?
Piatli smo je na što roditelji posebno trebaju paziti kada biraju četkicu za zube za svoje dijete.
"Za prve zubiće, osim već spomenutih sterilnih gaza, mogu se koristiti i gumene četkice koje djeca žvaču i s kojima se igraju, a kasnije je bitno odabrati četkice s malim glavama koje mogu dosegnuti i stražnje zube, također je bitno odabrati četkicu sa zaobljenim mekim nitima, da bi se izbjegle ozljede mekih tkiva usne šupljine. Bez obzira na vrstu četkice koja se koristi, potrebno ju je mijenjati svaka 2- 3 mjeseca", odgovorila je stomatologinja te objasnila prednosti električnih četkica za djecu od treće godine:
"Većini djece su električne četkice zabavne za korištenje prije svega zbog zvukova i pokreta koje proizvode. Ono što je bitno je da smanjuju vrijeme potrebnog četkanja tako da su posebno preporučljive djeci kojoj je teže duže sjedenje i disciplinirano četkanje. Isto tako je posebno preporučljiva osobama i djeci ograničenih manualnih sposobnosti, kao i pacijentima u fiksnoj ortodontskoj terapiji."
Zašto stručnjaci preporučuju Oral B četkice?
Dr. Renata Bračun posebno preporučuje Oral B električne četkice i to zbog ovih razloga: "Osim očitih prednosti električnih četkica za zube, kao što je adekvatno mehaničko odstranjene zubnih naslaga u kraćem vremenskom roku, te ugrađenog senzora pritiska koji sprečava mehaničke ozljede tvrdih i mekih zubnih tkiva, Oral B ima posebno dizajnirane i prilagođene četkice za djecu, čija su vlakna, oblik i drška posebno prilagođena djeci. S Oral B električnim četkicama za zube, redovito održavanje oralne higijene postaje lako kao dječja igra."