Evo što kažu liječnici: 4 stvari koje roditelji moraju znati o cjepivima

Unsplash+
Cjepiva nikad u prošlosti vjerojatno nisu burnija tema nego što su danas. A trendovi govore da će biti sve burnije. Istovremeno, sve je manje cijepljene djece.
Vidi originalni članak

Kad su cjepiva postala sveprisutna i (gotovo) svima dostupna, mnogi su na tom bili zahvalni. Roditelji nisu gubili djecu zbog bolesti koje danas niti ne spominjemo, životni vijek se produžio i sve je djelovalo sjajno. No, moderno doba sa sobom je dovelo brojna propitkivanja ovog sredstva prevencije bolesti, pa tako danas roditelji daleko češće odlučuju ne cijepiti djecu.

izloženi bolestima Zbog sve više sukoba pada stopa procijepljenosti djece u svijetu

Liječnici zbog tog nisu sretni, očekivano, a obje strane imaju svoje razloge zbog kojih smatraju da su oni u pravu. Činjenica je da je cjepivo zaslužno za to da se danas ne moramo boriti s brojnim bolestima koje su nekoć značile teške posljedice, među kojima je čak i smrt. Bolest koja je definitivno iskorijenjena svuda u svijetu upravo zbog cjepiva jesu velike boginje, a danas gotovo i ne znamo za dječju paralizu, donedavno se nismo morali zamarati ospicama ili brinuti zbog hripavca.

No, bilo kako bilo, protivnici cijepljenja će se zalagati za svoje stavove i argumentirati to, dok će liječnici uvijek zagovarati cjepiva. Na stranici HuffPost okupili su stručnjake (Jasmine Reed, glasnogovornica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, te dr. Kris Bryant iz Dječje bolnice Norton u Kentuckyju) koji su sveli sve na 4 stvari koje bi voljeli da roditelji imaju na umu kad se radi o cjepivima.

Bolesti koje cjepiva sprječavaju mogu biti ozbiljne.

Dok je za stariju djecu hripavac relativno blaga poteškoća, osim dugotrajnog kašlja, za dojenčad može predstavljati veliku opasnost – može dovesti do hospitalizacije, ali i smrti.

Komplikacije ospica mogu biti teške. Kada je zaražena necijepljena osoba, izgledi za hospitalizaciju su oko 1 prema 5, rekao je dr. Bryant. Jedno od 20 djece s ospicama razvit će upalu pluća, a 1 od 1000 može razviti encefalitis ili upalu mozga.

„Encefalitis uzrokovan ospicama može dovesti do napadaja, gluhoće i trajnog invaliditeta. Ljudi koji se oporave od ospica mogu razviti smrtonosno stanje mozga godinama nakon izvorne infekcije”, rekao je Bryant.

Cjepiva djeluju.

Liječnici su svjesni da je epidemija COVID-a 19 poljuljala uvelike povjerenje u cjepiva. No, ističu da se preporučena cjepiva za djecu razlikuju se od sezonskih, poput cjepiva protiv gripe i COVID-19. Većina cjepiva, ističu, koja se nude djeci imaju između 90% i 99% učinkovitosti. A kada se cijepljena djeca razbole, manja je vjerojatnost da će razviti ozbiljne komplikacije.

Cjepiva su sigurna.

Nije teško na internetu pronaći zastrašujuće priče roditelja koji vjeruju da su njihovoj djeci cjepiva naštetila. Liječnici će reći da su to neprovjerene priče, dok će roditelji s druge strane tvrditi da je to upravo tako. Isto tako, liječnici će uvijek istaknuti da postoji veliki broj znanstvenih dokaza da su cjepiva sigurna.

Stručnjaci često ističu da postoji veća vjerojatnost da će nekog pogoditi grom nego da će ga oštetiti cjepivo.

Raspored cjepiva je pomno proučen.

Roditelji često izražavaju brigu oko cjepiva, a posebno oko brojke cjepiva i učestalosti njihove primjene. Istina je da sada ima više cjepiva koja su obvezna nego kad su današnji roditelji i sami bili djeca. No, liječnici to opravdavaju i uspoređuju s drugim medicinskim inovacijama. Mnoga cjepiva nisu bila dostupna prije 40 godina, kao na primjer cjepivo protiv hepatitisa B, HPV-a i meningokoka.

Neki roditelji misle da mogu smanjiti rizik od nuspojava odgodom ili razmakom između cijepljenja djeteta umjesto da slijede preporučeni raspored. Ali za to nema dokaza, a liječnici ističu da postoje uvjerljivi razlozi zašto se treba pridržavati standardnog rasporeda.

Roditelji često brinu da su polivalentna cjepiva štetnija za djecu, ali stručnjaci to opovrgavaju, te ističu da nema dokaza za zabrinutost zbog tog.

Zabrinutost roditelja nije mala stvar, jer „predmet“ brige je ono najvrjednije što imaju, pa tako nije lako povjerovati nekom tek tako i prepustiti mu svoje dijete. No, mnogi nisu spremni riskirati onu drugu krajnost…

stav struke Sve više pedijatara u svijetu odbija liječiti necijepljenu djecu. Što misle hrvatski liječnici?

Posjeti missMAMA