5 ljetnih slikovnica savršenih za čitanje u hladu

Unsplash+
Ljeto je vrijeme koje je po mnogočemu posebno, a jedna od stvari je i to da imamo više vremena nego obično, a dani su nam dugi... I čitanje je uvijek sjajna opcija za ispuniti vrijeme!
Vidi originalni članak

Dugi dani su nešto predivno! To je ono zbog čega istinski volimo ljeto i bez obzira na sve ostalo. No nekad su nam ti dugi dani jednostavno predugi ako ih ne ispunimo na pravi način – posebno kad su tu djeca. Ove su nam godine dani još nekako duži, jer zbog vrućina nekad ne izađemo niti onda kad bismo inače izašli, a budući da su tu djeca za koju nema prepreka koje mi vidimo – važno je dane ispuniti aktivnostima.

A čitanje je uvijek opcija, i to sjajna opcija! Za vrućih, ljetnih prijepodneva ili popodneva, a kako je krenulo i večeri i noći, zavučemo se u hlad ili u klimu i spremni smo – zabavljati klince. Nije to uvijek lako i treba puno mašte i volje, ali zato će ovih 5 slikovnica biti sjajna opcija za zadržati djecu barem malo na miru.

Evo prijedloga koje slikovnice čitati ovog ljeta.

Krumpirko

Autor i ilustrator: Neil Coslett

Prijevod: Andrea Pongrac

Krumpirko je poput svakog drugog klinca... samo što je krumpir. Ponekad se zaista znaju dogoditi čudne stvari, kao na primjer kad se izvanzemaljac useli Krumpirku u kuću, ili kao kad je Krumpirka zamalo progutala wc školjka, ili kao kad mu je prst postao radioaktivan… Mnoštvo dvobojnih ilustracija humoristično prikazuju originalne situacije pa će se čitatelji svih uzrasta smijati avanturama Krumpirka i njegovih prijatelja Zvonka i Vlaste u šest zabavnih pustolovina ovog prvog romana u seriji.

Suli u avanturi – Superjunaci

Autorica: Maja Šimleša

Ilustrator: Sven Nemet

Serija o žirafi Suli oduševljava čitatelje već gotovo desetljeće, a ovaj će, šesti, nastavak jednako zavoljeti i djeca i odrasli. Maja Šimleša duhovitim je stihovima ispričala ovu prekrasno zabavnu i dinamičnu priču o djeci koja sve mogu i sve znaju, koju nikakve prepreke ne mogu zaustaviti, a roditeljske ih brige samo opterećuju. U svom ju je stilu vješt ilustrator Sven Nemet živopisno dočarao.

Suli je trčala u japankama na kiši pa uganula gležanj. No SveZnaSuli propisala si je terapiju i kratak odmor, a čim ju je društvo pozvalo i sunce zasjalo, već je jurila na rolama. I zamislite samo, opet je pala! Ovu duhovitu priču punu akcije o omiljenoj žirafi Suli djeca će dugo pamtiti i često joj se vraćati uživajući u odličnim stihovima i ilustracijama.

Očaravajuća morska bića

Autor: Tom Jackson

Ilustrator: Val Walerczuk

Prijevod: Dina Morić Bošnjak

Ova prekrasno ilustrirana knjiga odvest će čitatelje na putovanje svjetskim oceanima gdje će upoznati nevjerojatna bića koja ondje žive. Od golemog plavetnog kita do hitre ribe poletuše u ovoj će knjizi čitatelji pronaći mnoštvo oceanskih životinja predstavljenih zadivljujućim ilustracijama. Moći će promotriti žestoke grabežljivce poput velike bijele psine, divovske lignje i orke, kao i uistinu neobična stvorenja poput goleme školjkače i morskog puža gološkržnjaka.

Zanimljive činjenice prate svaku ilustraciju pa će čitatelji doznati kako kitovi međusobno razgovaraju, gdje spavaju morske kornjače i kako se hrane zvjezdače. Ovo je knjiga kojoj će se djeca stalno iznova vraćati otkrivajući nove detalje u tekstu i impresivno realističnim ilustracijama.

Atlas gradova

Autorica: Miralda Colombo

Ilustratorica: Ilaria Faccioli

Prijevod: Paula Jurišić

Ovo je pravo putovanje oko svijeta kroz 20 metropola. Atlas gradova sjajan je vodič namijenjen djeci, prepun detalja uz pomoć kojih možete istražiti neke od najvećih svjetskih gradova: New York, Pariz, Rim, Barcelonu, Tokio, Berlin, London, Cape Town, Kopenhagen, Peking, Milano, Rio de Janeiro, Moskvu, Sydney, Lisabon, Prag, Seul, San Francisco, Varšavu i Amsterdam.

Ovaj bogato ilustrirani atlas donosi pregršt zabavnih priča, atrakcija koje se ne propuštaju. Zabavne aktivnosti kao safari ili šetnja među neboderima otkrit će vam zanimljive činjenice poput one da je izdržljivost Bruklinskog mosta testirao 21 slon, da u Prirodoslovnom muzeju u Londonu možete prenoćiti i to u društvu tiranosaura, Kopenhagenom možete zaploviti poput pravog Vikinga, a zateknete li se u dizalu u Seulu, trebate pritisnuti slovo F ako želite na 4. kat.

Što je bilo prije?

Autorica: Kit Frost

Ilustrator: Aaron Cushley

Prijevod: Jelena Pervan

Svijet je prepun nevjerojatnih pojava, no pitate li se ikada kojim su redom one nastajale? Ova zapanjujuća zbirka pitanja i odgovora vodi vas na putovanje u prošlost. Od vječnog pitanja je li prije nastala kokoš ili jaje, pa nadalje: jesu li prvo postojali helikopteri ili avioni, zabavni ili skejterski parkovi, stegosaur ili tiranosaur, konzerva ili otvarač konzervi, računala ili telefoni, Zimske olimpijske igre ili Paraolimpijske igre, antički Rim ili drevni Egipat – ovo je samo dio intrigantnih pitanja čije odgovore krije izuzetno zabavna i edukativna knjiga Što je bilo prije? autorice Kit Frost i ilustratora Aarona Cushleyja.

Knjiga donosi neobičnu lentu vremena na kojoj su smješteni događaji ili izumi s područja povijesti, sporta, životinja, ljudi, znanosti, društvenih igara... Sjajan publicistički naslov prepun pitanja koje se čitatelji možda ne bi sjetili postaviti uz pregršt iznenađujućih činjenica donosi nam sveobuhvatni, novi pogled na svijet kako bismo ga vidjeli na drugačiji način i shvatili povezanost povijesti, geografije, znanosti i kulture.

Posjeti missMAMA