Zašto ženama u trudnoći rastu stopala?
Tijelo svake žene tijekom trudnoće doživljava mnoge promjene, a trudnice se mogu svrstati u dvije skupine – one koje uživaju u svom oblom tijelu i one koje jedva čekaju da sve završi i da se vrate na svoju uobičajenu težinu. Osim povećanja broja kilograma, svakoj trudnici povećavaju se grudi, pojavljuju se strije, može se pogoršati ili popraviti vid, a i kosa doživljava promjenu. Većina trudnica govori kako im kosa nikada nije bila toliko gusta i sjajna kao tijekom trudnoće. No, jeste li znali da trudnoća trajno mijenja veličinu i oblik ženske noge?
Naime, zbog prevelike težine, luk stopala se izravna i stopalo postaje veće. O toj je pojavi provedeno i istraživanje na Sveučilištu u Iowi koje je objavljeno u časopisu American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation.
Promjene samo u prvoj trudnoći
"Čuo sam da žene u trudnoći nose veći broj cipela, no o toj temi nije se moglo naći ništa u medicinskim časopisima. Kako bismo to znanstveno istražili, izmjerili smo ženske noge na početku trudnoće i pet mjeseci nakon poroda. Otkrili smo da trudnoća zaista može dovesti do trajnih promjena u nogama", rekao je dr. Neil Segal, izvanredni profesor ortopedije i rehabilitacije.
Istraživanje je provedeno na 49 trudnica kojima se mjerio luk stopala tijekom prvog tromjesečja trudnoće i opet pet mjeseci nakon poroda. Znanstvenici su otkrili da je kod 60 do 70 posto žena stopalo postalo duže i šire. Naime, istraživanje je pokazalo da se značajno smanjila visina luka na stopalu pet mjeseci nakon poroda u odnosu na ranu trudnoću i to između 2 i 10 milimetara. Osim toga, otkriveno je da tijekom prve trudnoće dolazi do najviše promjena, dok druga, treća, četvrta... trudnoća ne mijenja dalje strukturu stopala.
Veći rizik od artristisa
"Znamo da žene, i to osobito one koje imaju djecu, pate od mišićno-koštanog poremećaja. Promjene na stopalima tijekom trudnoće mogu nam pomoći objasniti i zašto kod žena, u usporedbi s muškarcima, postoji veći rizik za artritis u nogama, koljenima, kukovima i kralješnici", objasnio je dr. Segal koji je također i profesor radiologije i epidemiologije. Dr. Segal planira provesti i istraživanje mogu li promjene na stopalima tijekom trudnoće dovesti do artritisa kasnije tijekom života.