Velika intravenozna doza željeza mogla bi biti rješenje za anemiju u trudnoći diljem svijet
Trudnice često muku muče s anemijom, pa moraju kroz većinu trudnoće paziti na to i uzimati željezo hranom, ali i u dodatcima prehrani. No, jedna nedavno provedena studija pokazala je da možda postoji i drugi način da se pod kontrolom drži poželjna razina željeza u trudnoći, te da se uvelike smanji učestalost anemije.
Željezo igra ključnu ulogu u zdravlju majke i djeteta, a niske razine željeza tijekom trudnoće povezane su s ozbiljnim komplikacijama, uključujući prijevremeni porod, nisku porođajnu težinu i postporođajnu depresiju. Ipak, anemija je i dalje čest problem, koja pogađa gotovo 37% trudnica - otprilike 32 milijuna diljem svijeta. Kad govorimo o bebama, posljedice majčine anemije uključuju smanjen razvoj mozga i usporeno stvaranje crvenih krvnih stanica.
Studija koju su vodili WEHI (Australija) i Training Research Unit of Excellence (Malavi) uspoređivala je učinkovitost davanja infuzije željeza u trećem tromjesečju i oralne tablete željeza. Opsežno ispitivanje uključilo je 590 trudnica u Malaviju i pokazalo je sljedeće ključne rezultate:
Niže stope anemije: kod žena koje su primale infuziju željeza anemija se javljala u 46,7% žena pri porodu u usporedbi sa 62,7% među onima koje su uzimale tablete željeza tijekom trudnoće.
Trajne dobrobiti: jedna infuzija željeza smanjila je anemiju pri porodu i zaštitila majčine zalihe željeza nakon poroda.
„Ovo je prvi konkretan dokaz koji pokazuje da su infuzije u kasnoj trudnoći vrhunski i nadmoćan tretman u borbi protiv anemije“, rekao je profesor Sant-Rayn Pasricha, jedan od autora studije. „Povećanje razine željeza u kritičnom trenutku osigurava bolju zaštitu majke i djeteta tijekom poroda.“
Globalne implikacije
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) trenutno preporučuje oralne tablete željeza kao standardnu strategiju prevencije anemije kod majki. Međutim, istraživači se nadaju da će ovi novi podaci potaknuti reviziju globalnih smjernica za prenatalnu skrb.
„Ako se infuzija željeza može sigurno dobiti u osnovnim zdravstvenim centrima u udaljenom Malaviju, nema zdravstvenog okruženja u kojem se željeza ne bi moglo učinkovito i sigurno dati", objasnio je prof. Pasricha.
Rezultati studije naglašavaju potencijal da se infuzije željeza uvrste u protokole skrbi za majke, posebno u okruženjima s ograničenim resursima, gdje bi mogle spasiti živote i poboljšati zdravlje majki.