Policistični jajnici i planiranje trudnoće
Poteškoće sa začećem najčešće nastaju zbog nedostatka ovulacije, a uzrok tog nedostatka mogu biti policistični jajnici. Od ovog sindroma pate mnoge žene, kao i čitateljica antea11 koja je na našem forumu otvorila raspravu "Policistični jajnici i planiranje trudnoće" i postavila pitanje: "Sindrom policističnih jajnika dijagnosticiran mi je prije 10-ak godina, sad imam 30, i godinama sam uzimala Diane35. Muž i ja želimo bebu pa me zanima koliko dugo nakon prestanaka s pilulama možemo pokušavati prije daljnjih pretraga".
JeanGenie podijelila je svoje iskustvo: "Moj savjet je da probaš dva, tri mjeseca, odnosno dvije, tri ovulacije i da tada zatražiš savjet liječnika. Ja sam imala ciste na oba jajnika, a na jednom nije nestala niti nakon terapije pa sam morala na punkciju. Mjesec dana nakon punkcije ostala sam trudna".
Hormonska terapija regulira ciklus
Pitali smo ginekologinju Petru Podobnik Brlečić otežavaju li policistični jajnici začeće. "Glavni simptom sindroma policističnih jajnika su neredoviti menstruacijski ciklusi. Zbog hormonskog disbalansa ne dolazi do redovnih ovulacija, a samim time je i teže postići trudnoću. Jedan od načina liječenja je hormonskom terapijom regulirati cikluse, a nakon prekida uzimanja kontracepcije ponekad dođe do spontanih ovulacija i mogućnosti zatrudnjivanja", kaže dr. med. Petra Podobnik Brlečić, spec. ginekologije i opstetricije.
Budući da kod sindroma policističnih jajnika postoje lakši i teži poremećaji ciklusa, pacijenticama se savjetuje detaljna hormonska obrada i ultrazvučni pregled. Ako se otkriju i drugi hormonski poremećaji, kao problemi sa štitnjačom ili dijabetes, treba početi uzimati ciljanu terapiju, objašnjava ginekologinja.
Lijekovi za stimulaciju ovulacije
Do spontanog začeća može doći ako se u drugoj fazi ciklusa počinje uzimati progesteronska terapija za regulaciju menstruacijskog ciklusa. "Ako do trudnoće ne dođe, potrebno je serijski pratiti ovulaciju, ultrazvukom i test trakama za ovulaciju, tempirati odnos, a za stimulaciju ovulacije se mogu davati i lijekovi koji uspješno postižu ovulaciju", kaže ginekologinja.
Naša čitateljica Dadedudo na forumu je podijelila svoje iskustvo sa sretnim završetkom i ohrabrila zabrinutu anteu11: "U mom slučaju oba policistična jajnika. Naravno da su mi prepisali Diane35 i nakon 27 dana krvarenja dobila sam trombozu. Jer doktori ne provjeravaju koja kontracepcija kome hormonalno odgovara, a meni to nije odgovaralo. Ali najvažnije od svega je da sam ja na svoje dijete čekala sedam godina i kad sam već izgubila nadu, ostala sam trudna. Da stvar bude još bolja, kad je moja cura navršila sedam godina, ponovo sam ostala trudna i sad imam i sina od godinu dana. Želim ti sve najbolje i da ne čekaš tako dugo kao ja, ali kod policističnih ima nade. Sretno."
I Iva8 je zatrudnjela iako ima ciste na jajnicima. "Ja sam imala problema s policističnim jajnicima, a svejedno sam sasvim slučajno ostala trudna. A sad očekujemo našu neočekivanu bebicu", napisala je te dodala da ipak smatra da je važno potražiti pomoć ginekologa.
A čitateljica pod imenom mrs.alwayswright preporučuje prirodnu metodu borbe protiv cista: "Imala sam ciste na oba jajnika i to poprilično. Uporno sam odbijala tablete kao rješenje, ciste su se pratile i sve je bilo koliko toliko ok, menstruaciju sam dobivala, a hormoni bi podivljali jedino u pms-u, pokoji prištić, nisam imala većih problema. Ostala sam trudna u prvoj ovulaciji. Preporučujem svim ženama koje imaju problema s cistama - liofiliziranu matičnu mliječ - skupa je, ali čuda čini za vaše zdravlje. Danas nemam ni jedne, a ni prehlade uz to", napisala je.
Imate li i vi iskustva s policističnim jajnicima i jeste li uspjeli zatrudnjeti? Pridružite se raspravi na forumu "Policistični jajnici i planiranje trudnoće" i napišite nam svoja iskustva!