Kako preživjeti ljetnu trudnoću?

Thinkstock
Saznajte kako si olakšati ljetne vrućine, spriječiti pojavu mrlja na licu, smanjiti naticanje nogu, ugodno se osjećati i uz to sjajno izgledati
Vidi originalni članak

Prilikom planiranja trudnoće, mnoge žene razmišljaju kako bi bilo dobro izbjeći visoku trudnoću u vrućim ljetnim danima. Iako ova kombinacija ima i puno dobrih strana, za one trudnicama kojima ipak teško pada, pripremili smo nekoliko jednostavnih savjeta za preživljavanje.

1. Izbjegnite dehidarciju

Da biste izbjegli dehidraciju, važno je piti dovoljno tekućine, posebno u ljetnim mjesecima. Inače se preporučuju oko dvije litre tekućine dnevno, no nutricionisti preporučuju da ljeti, zbog pojačanog znojenja, popijete oko dva decilitra tekućine više za svaki sat koji provedete na vrućini.

Osim vode i prirodnih sokova, odličan izvor tekućine je primjerice ohlađeni čaj od šipka, kamilice, lipe ili mente, uz malo limuna i meda. "Crni, zeleni, bijeli ili žuti čaj u sebi imaju određenu količinu teina, koji poput kofeina u kavi može izazvati nepoželjne reakcije na organizam: povišeni tlak, lupanje srca, drhtavicu, crvenilo lica, nervozu itd.Ako uživate u ovim čajevima, preporučila bih da to bude jedna šalica dnevno, kao što je i preporuka i za kavu, pa na taj način nećete ugroziti niti sebe niti bebu", kaže nutricionistica Mirna Trumbetaš.

2. Bacite se u vodu

Voda će vam višestruko pomoći u borbi s ljetnim vrućinama, koje posebno teško padaju dok se osjećate "veliko". Ako je s trudnoćom sve u redu, nema razloga da se ne osvježite u moru, rijeci, čistom bazenu, ili jednostavno, pod tušem

"Plivanje u čistom moru je dozvoljeno ako je nalaz i status trudnoće uredan, odnosno nema dijagnoze prijetećeg pobačaja ili prijevremenog poroda. To je zdrava i korisna aktivnost koja se preporučuje neovisno o tjednu trudnoće", kaže ginekologinja Senka Sabolović Rudman, no upozorava da bi trudnice trebale pripaziti da more ne bude prehladno kako ne bi doživjele temperaturni šok. Kupanje u bazenu koji koristi velik broj ljudi ipak ne preporučuje zbog mogućnosti genitalne upale nakon korištenja. Idealni su bazeni u kojima je voda besprijekorno čista i ne koristi ih mnogo ljudi, a to bi mogao biti i bazen na napuhavanje u vašem dvorištu ili na balkonu.

Također, najbolje je sve poslove vani obavljati rano ujutro ili predvečer, a dok ste kod kuće, rashladite se klima uređajem ili ventilatorom.

3. Čuvajte se sunca

Koža je u trudnoći još osjetljivija na sunce nego inače, a jedna od posljedica je i pojava melasme ili trudničke maske. "Melasma je čest poremećaj pigmentacije koji uglavnom zahvaća lice, a pojavljuje se kod čak 75 posto trudnica. Ovaj problem najviše pogođa žene tamnijeg tipa kože, koje žive u područjima s intenzivnim UV zračenjem, a glavni čimbenici uključeni u njezin nastanak su sunce, hormoni i nasljeđe", kaže dermatologinja Ivana Manola. 

"Izbjegavajte pretjerano izlaganje suncu jer može prouzročiti opekline, sunčanicu uz zimicu i tresavicu te dehidraciju uz pad razine elektrolita koji mogu izrazito ugroziti majku, ali i trudnoću", dodatno upozorava ginekologinja Ulla Marton. Kad je riječ o zaštiti od sunca, preporučuje da se preparat za sunčanje dobro promotri, odnosno prouči deklaracija te da se koriste preparati koji su preporučljivi za malu djecu i bebe, ili pak preparati koji su dizajnirani i atestirani za trudnice.

4. Podignite noge

Naticanje nogu i ruku, najčešće u zadnjim tjednima trudnoće, ljeti je posebno izraženo. Osim što trebate izbjegavati dugo stajanje i nošenje uske odjeće i obuće, redovito se odmarajte i sjedite s podignutim nogama. Uz to, pijte puno tekućine kako biste pomogli u izbacivanju viška tekućine iz organizma.

Ako u obitelji imate slučajeve proširenih vena, velike su šanse da i vama to nasljeđe donese probleme u trudnoći, osobito u ljetnim mjesecima. "Estrogen uzrokuje širenje krvnih žila. Uslijed povećanog volumena krvi i pritiska na vene u preponama i zdjelici zbog povećanja maternice povećava se vjerojatnost nastanka proširenih vena. Ljeti čak i neovisno o trudnoći uslijed povišenih temperatura dolazi do širenja lumena vena. Posljedično, zalisci nemaju funkciju potpunog povrata krvi u srce, krv zaostaje u venama nogu, raste tlak unutar vena i dolazi do izlaska tekućine iz vena u okolno tkivo pa i do oticanja nogu", objašnjava dermatologinja Ivana Manola. Uobičajene preporuke za ublažavanje problema s venama odnose se na suportivnu terapiju koja uključuje kompresiju, držanje podignutih nogu kad god je moguće, spavanje na lijevom boku, vježbe, izbjegavanje dugotrajnog stajanja ili sjedenja.

5. Raskomotite se

Pitate se kako dobro izgledati s tijelom većim nego ikad, a uz to ste možda i natečeni, znojite se i brzo uspušete od vrućine. Dobra stvar je što je danas izbor trudničke odjeće veći nego ikad, a pristajat će vam i mnoge moderne ljetne haljine koje nisu dizajnirane posebno za trudnice. 

Svoj novi dekolte možete naglasiti u jednostavnim majicama s bretelicama, ugodno bi se mogli osjećati i u širokim suknjama i haljinama, dugima ili kratkima, a na nogama možete nositi japanke ili neke ortopedski oblikovane natikače ili sandale. Birajte lagane prirodne materijale, poput pamuka, lana i svile, a dajte si slobodu s bojama i uzorcima. Vjerojatno vam neće biti potreban poseban trudnički kupaći kostim, ali ako biste se u njemu ugodnije osjećali, priuštite si ga. Kao poseban modni dodatak, koji će vam lice i dekolte zaštiti i od sunca, možete nositi i šešir širokog oboda.

Posjeti missMAMA