Kako njegovati kosu za vrijeme trudnoće i nakon poroda?
Stoga ne čudi da je trudnicama te mladim majkama izuzetno važna njihova kosa pa se često plaše promjena uzrokovanih djelovanjem hormona. Kad je riječ o opadanju kose, najčešći uzroci su stres i hormonalne promjene. Opadanje kose započinje jedan do pet mjeseci nakon poroda, a može trajati i do dvije godine nakon poroda.
Kako hormoni djeluju na kosu?
Tijekom trudnoće kosa može djelovati punijom i gušćom. No, ne radi se o tome da trudnicama raste više kose, nego im zapravo manje ispada nego što je to uobičajeno. Naime, razlog tome su hormoni, odnosno visoka razina estrogena u organizmu. Navedeni hormon produžuje fazu rasta svake vlasi te se prirodni ciklus opadanja odgađa. Stoga se možda tijekom trudnoće kosa čini bujnijom, jer je razina estrogena tada oko 100 puta veća nego prije trudnoće.
Nakon poroda, kad se poveća razina hormona koji potiču opadanje kose, a estrogen istovremeno prestane poticati njen rast, trudnice primjećuju da gube veliki broj vlasi. Ova faza se produljuje ako trudnica doji jer je tada pad hormona još brži. Javlja se disbalans koji može trajati i do 7 mjeseci. Za to vrijeme mlada majka može primijetiti da joj kosa opada više nego inače, ali i da nova ne raste onoliko brzo i gusto koliko bi trebala. Prorjeđivanje kose uzrokovano hormonima ne zahvaća samo neki određeni dio vlasišta već se kosa ravnomjerno prorjeđuje.
Savjeti za njegu kose prije i nakon trudnoće
Kako bi se lakše nosile s različitim promjenama koje se događaju tijekom, ali i nakon trudnoće, mnoge žene koriste različite preparate, dodatke prehrane i prirodna ulja za njegu kože i kose. Donosimo par kratkih savjeta koje treba imati na umu kada je riječ o njezi kose:
- Masaža tjemena - koristan i ugodan način prevencije poremećaja vlasišta i ispadanja kose. Pri masaži je najbolje koristiti neko od biljnih i ljekovitih ulja, kao što su maslinovo, sezamovo ili bademovo. Nanesite ga na dlanove i prste, a zatim tjeme masirajte vršcima prstiju, kružnim pokretima, ali da se pritom ne pomiče i koža tjemena. Tako ćete potaknuti cirkulaciju, povećati opskrbu krvi u korijenu kose i osnažiti sam korijen.
- Kupka za kosu od koprive - pozitivno utječe na zdravlje tjemena i korijena, ali i samog vlasišta. 3 do 4 žlice suhog lista koprive prelijte litrom i pol vode. Ostavite da odstoji oko 15 minuta, a zatim procijedite. Kad je kupka ohlađena ili mlaka, lagano je umasirajte u vlasište i potom isperite.
- Izbjegavajte vruću i tvrdu vodu - vruća voda dovodi do isušivanja vlasišta, a kosu je najbolje ispirati mlakom vodom. Tvrda voda također isušuje vlasište pa možete instalirati vodeni filter u tuš. Takvi filtri nisu skupi, a za kosu i kožu mogu biti dragocjeni.
- Izbor odgovarajućeg šampona - na tržištu se nalazi veliki broj šampona s posebnom namjenom pa je često teško odabrati onaj pravi. Ipak, jedino Dercos energetski šampon protiv ispadanja kose sadrži Aminexil. Riječ je o molekuli protiv ispadanja kose, a koja jača kosu od korijena do vrhova. Sprječava stvrdnjivanje kolagene ovojnice koja okružuje korijen vlasi i tako omogućuje njeno bolje pričvršćivanje u vlasište.
- Oblikovanje kose - kosu trebate češljati od vrhova prema korijenu, kako bi se smanjilo pucanje vlasi. Također, preporučuje se izbjegavati punđe i pletenice koje previše zatežu kosu i uzrokuju lomljenje. Nije preporučljiva ni upotreba agresivnih kozmetičkih preparata za stiliziranje kose, a izbjegavajte i pretjerano zagrijavanje vlasišta peglanjem ili feniranjem.
- Ciljano liječenje - u ljekarni potražite savjet vezano uz tretmane protiv ispadanja kose. Raspitajte se o Aminexil Clinical 5, snažnom tretmanu iz Vichyja, koji je izrazito koristan nakon poroda. Čak je 96 posto pacijenata s problemom ispadanja kose primijetilo da se stanje vlasišta popravilo nakon tretmana Aminexil Clinical 5.* Dercos energetski šampon i Aminexil Clinical 5 ampule možete pronaći u ljekarnama.
Prehrana je također važna
Osim što će uravnotežena i zdrava prehrana u trudnoći osigurati normalan rast i razvoj djeteta, ključna je za održavanje lijepe i njegovane kose. Za vlasi su izuzetno važne esencijalne masne kiseline, posebice omega-3 masne kiseline, vitamini B6, B12 i folna kiselina te proteini. Omega-3 masne kiseline organizmu možete osigurati prehranom bogatom plavom ribom poput tune, srdele, skuše ili konzumacijom orašastih plodova i sjemenki. Dobri izvori vitamina B6 su banane, krumpir i špinat.
Folna kiselina je važan nutrijent u trudnoći jer osigurava normalan rast i razvoj bebe, a posebno je važna za funkciju živčanog i probavnog sustava, spolnih organa te stvaranje bijelih krvnih stanica. Važna je i za zdravlje kose, a dobivamo je iz svježeg voća i povrća, a vitamin B12 i proteine iz mesa, mlijeka, ribe i jaja. Možete se poigrati i novim receptima za salate koji će uključivati namirnice kao što su kikiriki, jogurt, rajčica i jaja, jer ćete time u samo jednom obroku dobiti biotin koji je važan za formiranje baze kose.
* Potrošački test proveden je na 102 muškarca i žene