Inducirani porod i carski rez mogu ugroziti dojenje

Thinkstock
Indukcija poroda je traumatičnija za dijete, češće je povezana s ozljedama glave i mozga, izlaganjem djeteta narkoticima, što sve dovodi do slabije sposobnosti hranjenja
Vidi originalni članak

Mnogi danas uobičajeni postupci u porodu poput indukcije poroda, rutinskih intervencija, epiduralne analgezije i odvajanja majke od djeteta narušavaju proces rane uspostave dojenja za majku i dijete.

Karakteristike poroda koje utječu na dojenje možemo razvrstati u nekoliko kategorija: zrelost novorođenčeta, utjecaj lijekova na središnji živčani sustav, ozljede djeteta pri porodu i posljedice odvajanja majke od novorođenčeta.

Nezrelost novorođenčeta smanjuje sposobnost sisanja

Zrelost djeteta je jedan od okidača spontanog početka poroda. Kada je dijete spremno za život van maternice, porod sam započinje. Nezrelost sama po sebi, i bez ostalih utjecaja, primjerice indukcije poroda, utječe na sposobnost hranjenja novorođenčeta. Inducirani porod često rezultira nespremnom majkom i nezrelim novorođenčetom. Nezrelo novorođenče će vjerojatnije pokazivati nezreo i neuređen uzorak sisanja-gutanja-disanja. Indukcija je traumatičnija za dijete, češće je povezana s ozljedama glave i mozga, izlaganjem djeteta narkoticima, što sve dovodi do slabije sposobnosti hranjenja.

Osim toga, neki stručnjaci za dojenje smatraju da je nakon indukcije poroda kod majke slabiji refleks otpuštanja mlijeka. Nakon induciranog poroda češće dolazi do odvajanja majke i djeteta, a povećan je i rizik od žutice.

Primjena vakuuma - predskazatelj problema s dojenjem

Iako su istraživanja koja govore o učincima mehaničkih sila primijenjenih u porodu na sposobnosti sisanja, gutanja i disanja novorođenčeta ograničena, utvrđeno je da asimetrija bilo kojeg dijela djetetova tijela, osobito glave i vrata, doprinosi slabijem sisanju. Tako je vaginalni porođaj dovršen vakuumom jaki predskazatelj problema prilikom dojenja.

Za mehanizam sisanje - gutanje - disanje kod novorođenčeta potrebno je 6 kranijalnih živaca, 22 kosti, 34 zgloba/hrskavica i 60 mišića. Stoga nije čudno da mehaničke sile koje djeluju na dijete u porodu mogu djelovati i na dojenje nakon porođaja.

Carski rez i problemi s uspostavom laktacije

Nakon carskog reza oporavak majke traje duže, teže je pronaći udoban položaj za dojenje, te se pokazalo da u tom slučaju mnoge majke imaju problema s ranom uspostavom laktacije, a sve to otežava dojenje.

S druge strane, kod normalnog vaginalnog porođaja, puno je brži oporavak, a tako i dojenje, kod majki koje nisu imale epiziotomiju – urez međice.

Posjeti missMAMA