Apgar - prvi test za novorođenče
Kada se beba rodi, medicinsko osoblje napravi prvu procjenu vitalnosti. Najvažnije je da ne očekujete previše prerano, ne dosegnu sve bebe sve najbolje ocjene. Ovaj test pokazuje treba li novorođenče odmah neku medicinsku pomoć.
Test je razvila anesteziologinja Virginia Apgar 1952. godine, a provodi se u modernim bolnicama širom svijeta - mjeri se pet vrijednosti: boja kože, disanje, napetost mišića, odgovor na podražaj i srčana akcija. Svaki pokazatelj ocjenjuje se ocjenom od 0 do 2, a ukupno je moguće ostvariti 10 bodova. Procjena se obavlja nakon prve minute, a onda pet minuta nakon rođenja. Ponekad rezultati prvog testa mogu biti slabiji. Na primjer, ako su bebe rođene prerano ili carskim rezom, ponekad imaju niže od prosječnih rezultata, osobito na prvom testu.
Napetost mišića:
0 - nema kretanja
1 - savijanja ruku i nogu
2 - aktivno kretanje
Srčana akcija:
0 - nema otkucaja srca
1 - manje od 100 otkucaja u minuti
2 - najmanje 100 otkucaja u minuti
Refleksi na podražaje:
0 - nema odgovora
1 - grimase tijekom testa
2 - grimase, kihanje, kašljanje
Boja kože:
0 - blijeda ili plava
1 - tijelo ružičasto, a ruke i stopala su plava
2 - ružičasta boja na cijelom tijelu
Disanje:
0 - ne diše
1 - slabi plač, nepravilno disanje
2 - dobar, jaki plač
Ukazuje na brzinu i sposobnost prilagodbe novorođenčeta
"U većine novorođenčadi dovoljne su ove dvije procjene Apgar u prvoj i petoj minuti života. Međutim, ako je potrebno (a to je slučaj kod djece koja nisu vitalna i zahtijevaju postupke oživljavanja), procjena se nastavlja nakon 10, 15 i 20 minuta. Ocjena Apgar ukazuje na brzinu i sposobnost prilagodbe novorođenčeta na izvanmaternične uvjete života. Pritom većina vitalne novorođenčadi ostvaruje ocjenu Apgar od 8 do 10", kaže dr. Anita Pavičić Bošnjak, specijalist pedijatar na Odjelu za neonatologiju Klinike za ginekologiju i porodništvo u KB Sveti Duh u Zagrebu.