6 savjeta za rješavanje bolova u leđima
Zglobovi, ligamenti i mišići "omekšavaju" pod djelovanjem hormona trudnoće, i to spada u normalan proces pripremanja organizma za porođaj. Međutim, ova pojava povećava rizik od ozljeda i bolova, naročito u donjem dijelu leđa. Težina bebe, koja se prirodno povećava, vrši dodatni pritisak na kralježnicu i zdjelicu utječući na držanje tijela trudnice. Pročitajte šest savjeta za rješavanje bolova u leđima:
1. Poduprite se
Kada ležite na leđima, poduprite se jastucima. Ako ležite na boku, između butina postavite jedan jastuk, a drugi ispod koljena. Na taj način ćete spriječiti istezanje leđa.
5 dijelova tijela koji otiču u trudnoći
2. Ugrijte se
Ako osjetite bol u leđima, na bolno mjesto postavite termofor ili topli oblog - osjetit ćete olakšanje.
3. Uzmite sredstvo protiv bolova
Ako ništa od navedenih metoda ne ublaži bol, popijte paracetamol. Samo oprez: nipošto ne smijete prekoračiti dozvoljenu dozu za trudnice.
4. Zategnite mišiće
Da biste ojačali mišiće leđa, zatežite mišiće bedara i trbuha, i to istim pokretima kao kada biste pokušali navučete tijesne traperice. Ostanite u tom položaju nekoliko sekundi, pazeći da ravnomjerno dišete (nemojte zaustavljate dah!). Ponovite ovu vježbu dva-tri puta tijekom dana.
Simptomi u trudnoći koje ne smijete ignorirati
5. Čučnite i ne savijajte leđa
Nikada nemojte se savijati iz struka da biste nešto podigli sa poda. Umjesto toga, ispravljenih leđa, spustite se u čučanj.
Visoki tlak u trudnoći može biti opasan i za mamu i za bebu
6. Isprobajte alternativne metode
Nekoliko komplementarnih terapija, kao što su akupunktura, osteopatija ili kiropraktika, mogu biti vrlo učinkovite u rješavanju problema bolova u leđima.
Obratite se liječniku ako imate povišenu temperaturu ili osjećate bol i peckanje tijekom mokrenja. Oba simptoma ukazuju na infekciju mokraćnih kanala koja, također, uzrokuje bol u leđima. Infekcija bubrega mora brzo se sanira odgovarajućom terapijom.