Psihoterapeutkinja objasnila zašto djeca počinju dolaziti na terapije baš u dobi od 8 godina

Unsplash+
Svaka dob djeteta sa sobom nosi svoje ljepote, poteškoće, probleme. No, o nekima se govori više, a o nekima manje. Ova psihologinja objasnila je zašto je baš 8. godina teška.
Vidi originalni članak

Često govorimo o toddlerima i o „teškim“ dvogodišnjacima koji prolaze svoju „terrible two“ fazu. Nakon nekih faza o kojima se ne govori toliko, tu je svakako početak puberteta, koji je uvijek buran, i tinejdžerske godine koje sa sobom nose cijeli niz upitnika. Ima tog još i svaka faza sa sobom nosi svoje, samo se o nekima govori više, o nekima manje.

Dobro je imati dokaz Sve je snimljeno: Djevojčica se unaprijed ispričala mami što će jednom 'biti bezobrazna tinejdžerica'

Jedna psihoterapeutkinja otkrila je da postoji dob o kojoj se ne govori puno i nema još uvijek neku nužno lošu reputaciju, ali čini se da mnogi roditelji zapravo primjećuju da ipak postoji nešto o čemu bi trebalo govoriti. Carol Kim, psihoterapeutkinja koja na Instagramu ima profil nazvan @parenting.resilience, kaže da njezini klijenti najčešće navode osmogodišnjake kao najtežu dob za roditeljstvo.

„Mnogi roditelji koje poznajem kažu da je 8 godina stvarno teška dob i pitaju se što se događa, i nisu u krivu“, rekla je Kim u videu. „Zapravo vidim puno osmogodišnjaka koji dolaze na terapiju u i ne mislim da je to slučajnost.“

Dakle, zašto je baš ta dob, 8 godina, tako teška?

„U dobi od osam godina na redu je velika razvojna promjena“, objasnila je Kim. „Djeca postaju svjesnija sebe i drugih te se počinju uspoređivati ​​s prijateljima, što može izazvati sumnju u sebe, osjetljivost i frustraciju.“

Tu su, naravno, i društvene promjene. Prijateljstva su sve kompliciranija, često dolazi do sukoba i javlja se osjećaj ljubomore i isključenosti, a tako mala djeca još se nisu naučila nositi s tim.

„Kritičnije razmišljaju, propituju pravila i teže neovisnosti, ali im je i dalje stvarno potrebna podrška u upravljanju emocijama“, rekla je Kim.

Osim toga, kod osmogodišnjaka se javlja i predpubertet, koji uključuje hormonalnu promjenu prije puberteta koja može uzrokovati promjene raspoloženja. Oh, to već pojašnjava mnoge stvari.

Roditeljima osmogodišnjaka Kim je ponudila nekoliko savjeta.

„Ova faza je puna rasta, izazova i emocionalnog intenziteta, zato - izdržite.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Carol Kim (@parenting.resilience)

Roditelji su u komentarima potvrdili da je to upravo tako kako je Kim rekla, te da nisu uopće bili svjesni ovog objašnjenja.

„Oh, nije ni čudo, trenutno imam osmogodišnjaka i da, čovječe kako je teško!“, rekao je jedan roditelj.

„Nisam imala pojma da predpubertet može biti važan“, rekla je druga. „Stvarno mi se sviđa kako se zalažeš za razumijevanje djece na ovaj način.“

„Dakle, osim što se pripremam za tinejdžerske godine, sada se moram brinuti i pripremati za PREDpubertet?“, upitala je jedna mama uz smiješak.

Eh, da, moramo ju razočarati – i predpubertet može biti jaaaako stresan.

Ah, taj pubertet Ovih 5 rečenica možeš upotrijebiti kad ti dijete bahato odgovori

Posjeti missMAMA