Ovih 5 rečenica možeš upotrijebiti kad ti dijete bahato odgovori
Pubertet je pravi uragan emocija, u to nema sumnje. Znamo kako je to, jer smo i mi to jednom prošli. Znamo da nekad nije jednostavno nositi se sa svim tim promjenama i da jednostavno nekad oni koji kroz to prolaze reagiraju zbog tih istih burnih emocija, pa im često progledamo kroz prste. No, isto tako znamo da moramo postaviti neke granice i ne dopustiti baš sve…
Kolutanje očima, glumljenje povraćanja, okretanje leđa, lupanje vratima i ono bahato odgovaranje kad im nešto kažemo… sve to može nas potpuno izludjeti! Tada često i kod nas ne prođe sve mirno, nego i naše emocije jednostavno provale iz nas, pa dođe do prave male erupcije vulkana. A to ne želimo baš.
Naravno, nekad ne ide drukčije nego jednostavno vikneš „Idi u svoju sobu!!“. No, uz malo kontrole, možeš pokušati primiriti stvari i ublažiti situaciju. Dr. Kimberley Palmiotto, psihologinja i ujedno školska psihologinja, objavila je na svom profilu na TikToku video u kojem predlaže 5 rečenica koje možeš reći u trenutku kad ti tinejdžer(ica) ili dijete na pragu puberteta bahato ili uvredljivo odgovori.
Evo kojih 5 rečenica ova psihologinja predlaže:
1. „Pokušaj ponovo, molim te.“
Ovo je tako jednostavno! Ova će rečenica najbolje djelovati kada te obuzme ljutnja ili si povrijeđen(a) zbog svega što ti je dijete upravo reklo, pa zbog tog ne možeš osmisliti neku suvislu komunikaciju. Ova rečenica jako dobro funkcionira kada dijete tehnički treba nešto ili „moli“ za nešto, ali to zapravo više zvuči kao zahtjev.
2. „Smiješ biti frustriran(a)/ljutita, ali kad ovako razgovaraš sa mnom – ne čujem te.“
Na ovaj način ćeš potvrditi djetetove osjećaje i daje do znanja da ga ne pokušavaš natjerati da promijeni svoje emocije ili ih sakrije. Jednostavno tražiš poštovanje dok ti govori o tim osjećajima.
3. „Tvoja poruka se gubi zbog tvog tona.“
Naređivački ili uvredljivi ton razgovora nije u redu. No, svi znamo da su stvarnost i svakodnevica nešto sasvim drugo, gdje je način na koji nešto kažemo često važniji od onoga što zapravo govorimo. Ovaj podsjetnik pomoći će zaustaviti i poništiti neugodan ton koji bi djeca ove dobi mogla imati.
@nurturing_girls It happens in every mother/ daughter relationship…. Back Talk! How we handle it determines how the trajectory of the communication goes in the future #parentingteenagers #ParentingTeenGirls #tipsparentingteenagers #nurturinggirls #understandingteenagers #parenting #RaisingTeenDaughters #parentingteensishard #parentingteenagers101 #parentingishard #MomAndDaughter #momsofteengirls #raisinggirls #momsoftweens #raisingdaughters #momsoftiktok ♬ The Journey - Sol Rising
4. „Ne znam jesi li baš tako namjeravao/la odgovoriti, ali nije bilo dobro.“
Ovo je sjajan način da djetetu daš priliku da promisli i ponovno odgovori. Istina, nekad tebaš žele ciljano povrijediti, ali u principu je najčešće stvar u tom da ih svladaju emocije. Izražavajući te osjećaje, govore bolne stvari koje ustvari ne misle. Nije lako uvijek uočiti razliku. U oba slučaja, važno je upozoriti svoje dijete kada kaže nešto uvredljivo. To im daje priliku da to riješe s tobom, ali ih ujedno čini svjesnijima koliko njihovi odgovori mogu biti štetni.
5. „Čini mi se da te ovo stvarno uzrujalo. Možda bi bilo bolje da napravimo pauzu.“
Time out ili „hlađenje“ nakon velike svađe važno je u svakom odnosu. Kada se naše emocije rasplamsaju, lako kažemo stvari koje ne mislimo. Ovakav odmor daje objema stranama priliku da duboko udahnu, malo razmisle o svemu, a možda čak i podijele svoje misli s nekim drugim, tko nije uključen u situaciju i može dati drukčiji pogled na stvari.