Najveća pogreška koju roditelji rade pri discipliniranju djece i što učiniti umjesto toga
Nagovoriti dijete da te posluša zna biti pravi izazov. A kad te jednostavno ignorira i nastavi po svom, lako je posegnuti za kaznama. Ali funkcioniraju li one uopće?
Još važnije, pomažu li te kazne da kod djeteta razviješ vrijednosti koje mu želiš prenijeti?
Dječja psihoterapeutkinja Catherine Knibbs otkriva najčešću grešku koju roditelji rade kad pokušavaju disciplinirati dijete i nudi bolji pristup, prenosi Yourtango.
Oduzeti mobitel? Možda ipak ne...
Situacija zvuči poznato: dijete ne sluša, ne radi zadatak, a ti mu u naletu frustracije poželiš oduzeti mobitel ili isključiti videoigre. “Sad će naučiti lekciju,” pomisliš. Ali, prema riječima stručnjaka, neće.
Kako navodi Child Mind Institute, oduzimanje mobitela tinejdžeru često nije učinkovita kazna. Zašto? Jer time ne oduzimaš samo uređaj, već i njegovu društvenu povezanost što u toj dobi može stvoriti emocionalnu udaljenost između tebe i djeteta.
Djeca postaju ljutita jer ne mogu komunicirati s prijateljima, a to često dovodi do zatvaranja i otpora. Slično vrijedi i za videoigre koje, osim što su zabava, često imaju i društvenu funkciju pomažu djeci da se opuste i povežu s vršnjacima.
Pa što onda učiniti? Umjesto kazne, razgovor. Knibbs savjetuje da pokušaš razumjeti dijete:
“Reci nešto poput: ‘Kužim te, zadaća je stvarno dosadna. Ne krivim te što bi radije igrao igrice.’”
Zatim kreni prema onome što ih motivira. Pitaj: “Koji su tvoji ciljevi? Misliš li da je za njih potrebno raditi?” Ako dijete ima uzor – npr. omiljenog YouTubera – pokušaj povezati razgovor s tim: “Želiš biti kao on? Misliš li da je njegov posao samo zabava ili ima i teškog rada? Uživa li u tom trudu?”
“Kroz ovakav razgovor bolje ćeš razumjeti što ih pokreće,” kaže Knibbs. “Tako ćete ih lakše motivirati da naprave što treba iznutra, ne zato što ih kazniš.”
Da, ovaj pristup zahtijeva vrijeme i strpljenje. Ali dugoročno gradi unutarnju motivaciju, a ne ponašanje temeljeno na strahu od kazne.
Kako dodatno ojačati vezu s djetetom?
Naravno, nijedan savjet ne vrijedi puno ako nemaš stabilnu povezanost s djetetom kao osnovu. Pa kako je ojačati?
Licencirana terapeutkinja Paige Dorn savjetuje: pokaži ljubav. “Dodir i nježnost potrebni su u svim fazama života za zdrav emocionalni razvoj,” piše Dorn.
To znači zagrljaji, tapšanja, držanje za ruke. Daj im do znanja da su voljeni svaki dan, bez obzira na to jesu li bili "dobri" ili ne. “Djeca moraju znati da su voljena čak i kad pogriješe,” dodaje Dorn.
Slušaj ih i suosjećaj. Kad im daješ prostor da izraze emocije, stvaraš odnos temeljen na poštovanju i razumijevanju. I naravno provedite vrijeme zajedno. Igra, zajednički odlazak van, ili samo deset minuta razgovora bez mobitela mogu značiti puno više nego što misliš.
Na kraju... Svi roditelji griješe. Bitno je da te greške prepoznamo, da učimo iz njih i da svakim danom gradimo bolji odnos sa svojom djecom. Jer na kraju dana – nije poanta da vas se boje, već da vam vjeruju.