Djeca se zarazila zbog fekalija u moru? Roditelji prijavljuju kožne infekcije
"Već dulje vrijeme se na području mjesta Sali, uvali Sašćica, na površini mora u strogoj kupališnoj zoni, povremeno javljaju neugodni mirisi, fekalije i uljne fleke. Na toj lokaciji nalaze se hoteli koji su kao i većina domaćinstava spojeni na kanalizacijski sustav koji nema pročišćivač. Fekalije plivaju i u oko brodica na vezovima u istoj uvali koji se ne naplaćuju. Prije 15-ak dana su se počeli javljati slučajevi kožnih infekcija kod djece, a prošli vikend zbog istog problema vodio sam i svoje dijete dežurnoj liječnici u Žmanu, nakon čega sam saznao kako je 20-ak djece iz Sali zaraženo impetigom", kazao je čitatelj za zadarskilist.hr.
On se požalio kako je na istom predjelu ujedno i niz objekata u privatnom vlasništvu, koji uopće nisu obuhvaćeni sustavom kanalizacije te da im iz crnih jama curi direktno u more. Istaknuo je kako se i po boji mora u toj uvali odmah vidi da nešto nije u redu. "Na kupanje je potrebno ponijeti antibiotik i antibiotsku kremu".
Zoran Morović, načelnik Općine Sali kazao je kako je komunalni redar izašao na teren i sve pregledao.
"Rekao mi je da je dobio dojavu od mještana o zagađenju u uvali Sašćica, ali da nije ništa primijetio u obilasku. Ranije smo takve probleme rješavali ubacivanjem boje u septičke jame, nakon čega bi se onda ubrzo otkrilo iz čije se izlijeva, ali sada komunalni redar to više ne smije raditi. Nije mu to dozvoljeno. Učinit ćemo sve što je u našoj moći da taj problem, ukoliko postoji, čim prije riješimo", kazao je načelnik Morović.
Naglasio je kako nije čuo da se kod većeg broja djece pojavila zarazna kožna bolest, a takvu informaciju nisu imali ni u Zavodu za javno zdravstvo Zadar.
Stafilokok se prenosi i kontaktom sa zaraženom osobom
"Imali smo dojavu iz Sali, nakon čega smo odmah kontaktirali tamošnju liječnicu koja nam je rekla kako nema razloga za paniku, a niti epidemije. Radi se o pojedinačnim slučajevima kakvih imamo svako ljeto na raznim lokacijama. Na ovakve dojave mi izlazimo kad god je to moguće i uzimamo uzorke vode, odnosno mora za analizu. Ne sjećam se da smo imali slučaj da bi neke vrijednosti bile veće od normalnih", izjavio je dr. Alen Medić, voditelj Službe za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo Zadar.
Medić je pojasnio kako se stafilokok prenosi i kontaktom sa zaraženom osobom, zbog čega u nekim konkretnim situacijama, gdje se bolest pojavila kod troje ili četvero djece, nije bilo moguće utvrditi jesu li se zarazili u moru ili u kontaktu pri igri.
Mještani kažu kako se broj vikendica, apartmana i kuća u tom mjestu posljednjih nekoliko godina višestruko povećao, a jednak je slučaj i sa svim ostalim mjestima uz more u kojima se impetigo pojavljivao.
U većini tih mjesta još nema kanalizacijske mreže, već su u služnosti septičke jame. No pražnjenje se plaća, pa je neodgovornima draže ilegalno pražnjenje u okoliš, odnosno more.