Australija zabranjuje društvene mreže za mlađe od 16 godina! Javnost je podijeljena, a iz TikToka kažu: 'Razočarani smo...'

Unsplash+
Dogodilo se ono što su mnogi već neko vrijeme željno iščekivali - Australija je izglasala zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina! To su već ranije napravile Florida i Francuska.
Vidi originalni članak

Australija je u četvrtak izglasala zakon o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina nakon emotivne rasprave na nacionalnoj razini te je postavila presedan za vlasti diljem svijeta jednom od najstrožih regulacija za velike tehnološke kompanije.

zaštita djece Florida zabranila društvene mreže djeci mlađoj od 16 godina

Zakon prisiljava tehnološke divove poput Mete, vlasnika Instagrama i Facebooka, te TikToka da onemoguće pristup maloljetnicima kako se ne bi suočili s kaznama do 49,5 milijuna australskih dolara (oko 30,5 milijuna eura). Isprobavanje metoda za primjenu zakona će započeti u siječnju, a zabrana će stupiti na snagu za godinu dana.

Zakon o minimalnoj dobi za društvene medije čini Australiju pokusnim kunićem za sve veći broj vlada koje su usvojile ili su iskazale namjeru da usvoje zakone o dobnom ograničenju za društvene mreže zbog zabrinutosti glede njihovog utjecaja na duševno zdravlje mladih ljudi.

Francuska i neke američke savezne države su izglasale zakone o ograničavanju pristupa za maloljetnike bez roditeljske dozvole, no australska zabrana je apsolutna. Potpuna zabrana za mlađe od 14 godina u Floridi se trenutno osporava na sudu na temelju slobode govora.

Usvajanje zakona predstavlja političku pobjedu za laburističkog premijera Anthonyja Albanesa koji se iduće godine suočava s izborima i koji, prema anketama, uživa sve manju podršku birača. Zabrani su se protivili zagovornici privatnosti i neke skupine za dječja prava, no prema najnovijim anketama, zabranu je htjelo 77 posto stanovništva.

Australci su na zabranu reagirali kombinacijom gnjeva i olakšanja, no tehnološki divovi poput TikToka smatraju da bi ona mlade mogla gurnuti prema "još mračnijim kutovima interneta". Neki Australci smatraju da je zamisao sjajna jer pojedini društveni mediji nisu prikladni za djecu. Drugi su reagirali ljutito, smatrajući da vlada zlorabi demokraciju. Treći se u čudu pitaju: "Kako su uopće mogli izmisliti takva pravila i zakone i nametnuti ih ljudima?"

"Razočarani smo što je australska vlada zanemarila savjete brojnih stručnjaka za mentalno zdravlje mladih, stručnjaka za sigurnost korištenja interneta, ali i stručnjaka koji zastupaju mlade i oštro se protive takvoj zabrani", rekao je glasnogovornik TikToka.

Donesenim zakonom tehnološki su divovi, od vlasnika Instagrama i Facebooka - Meta Platformi do TikToka, primorani spriječiti maloljetnike u pokušaju da se na njih prijave jer će se u suprotnom suočiti s kaznama i do 49,5 milijuna australskih dolara (više od 30 milijuna eura). 

Istodobno, oni zbog kojih je zakon donesen kažu kako će pokušati pronaći način da zabranu zaobiđu. "Mislim da ću i dalje koristiti društvene medije, ali ću se prijavljivati tajno", rekla je jedna jedanaestogodišnjakinja.

Teško ga je gledati Ovaj je moćan video potresao roditelje: Dočarao je užase dječje 'ovisnosti' o mobitelima

Posjeti missMAMA