'Posvuda putujemo s djecom, bili smo i na dalekom Baliju'
Koliko ste se puta zatekli da maštate o putovanju u neku egzotičnu zemlju, no pomisao na stres prilikom pakiranja torbi za sebe, djecu, a možda i supruga, zatim i trčanje po zračnoj luci kako biste se checkirali u zadnji trenutak, jer ste naravno nešto zaboravili, odvratio vas je planiranja bilo kojeg udaljenijeg putovanja?
Ovakve misli ni u kojem trenutku nisu omele Marijanu Brdovnik i njezinog supruga Borisa, koji su sa svojim kćerkicama trogodišnjom Diom i jednoipolgodišnjom Vidom, već obišli Rim, Pariz, Portugal, Barcelonu, Puerto Rico, Miami, Istanbul, Tunis, a prošle su se godine u studenom uputili i na najzanimljivije i definitivno najdulje putovanje s djecom te su posjetili Bali.
"Tada je naša starija kći imala dvije godine i tri mjeseca, a mlađa tek osam mjeseci. Moram priznati da smo ovaj put ipak koji trenutak više razmišljali da li ići tako daleko ili ne. Bilo je obeshrabrujućih komentara sa strane pa se pojavila neka bojazan kako ćemo proći toliko presjedanja i dugu vožnju avionom. No, na sreću, nismo odustali i cijelo putovanje je proteklo savršeno. Ne mogu reći da sam let nije bio naporan, no taj napor se nikako nije razlikovao od onog svakodnevnog kad moraš trčati za dvoje djece između kojih je razlika tek godinu i pol", smije se mama Marijana.
Kćeri lako komunicirale s lokalnom djecom
Sam put, nastavlja, trajao je 24 sata s kratkim zaustavljanjem u Budimpešti te presjedanjem u Kataru i Singapuru. Vrijeme u avionu kratili su šetnjama, igranjem, hranjenjem, spavanjem i gledanjem crtića, a najveći problem je bio manjak sna jer se mlađa kćer nije mogla namjestiti u ležaljci pa je spavala na rukama.
"Toplina i tropski ugođaj Balija te iznimno srdačni ljudi odmah su nas oduševili. Zbog vremenske razlike od +7 sati u odnosu na Hrvatsku, prva noć na Baliju nam je bila nešto napornija jer cure nisu mogle dugo zaspati, no već drugi dan smo uhvatili ritam te se sve vratilo u normalu. Pješčane plaže i prekrasan bazen u hotelu bili su pravi raj za djecu i bilo ih je gotovo nemoguće izvući van iz vode", kaže mama dvije djevojčice. Baležani obožavaju djecu pa su mama Marijana i tata Boris gotovo na svakom koraku nailazili na nekoga tko je htio držati ili igrati se s njihovim djevojčicama.
No, ono što je najviše oduševilo mamu Marijanu jest što su Dia i Vida s lakoćom komunicirale s lokalnom djecom i odmah su pronašle razlog za smijeh.
Ne boji se zaraznih bolesti
"Uživala sam gledajući kako djeca s čuđenjem promatraju neke njima drugačije ljude i pokušavaju se sporazumjeti, onim svojim znatiželjnim očima upijajući slike o kojima kasnije bude sto pitanja. Djevojčice su se na Baliju najviše oduševile parkom s majmunima, tradicionalnim selima i kućama, gdje je starija kći bila gotovo nezaustavljiva u istraživanju, te tradicionalnim plesačima i lokalnim kazalištima na otvorenom. Domaće tržnice su isto bile pravo zadovoljstvo", opisuje Marijana.
Priznaje kako na putovanju nije uvijek djetetu lako objasniti zašto sada nekamo moraju ići, nekada ima i plača i negodovanja, no u konačnici su uvijek obišli ono što su planirali, jer se dječje raspoloženje vrlo brzo mijenja i ono što trenutno nikako ne žele raditi, već za pola sata doživljavaju kao nešto super zanimljivo.
"Nekada možda treba malo popustiti pa odvojiti više vremena za sladoled, kupanje i igru, a ne forsirati obilazak hramova i tržnica kada dijete nije raspoloženo", savjetuje svjetska putnica. Kada kreću u bilo kakvo razgledavanje, Marijana starijoj kćeri uvijek pokušava dati što više informacija što će tamo raditi, a ne zaboravi joj spomenuti pa čak i uljepšati neki detalj koji bi njoj mogao biti zanimljiv te ju tako motivira za pokret.
Marijanu smo pitali boji li se zaraznih bolesti kada putuju na neke egzotične destinacije, a mama dvije djevojčice kaže kako prije puta dobro prouči kakva opasnost od pojedinih bolesti vlada na području zemlje u koju putuju. Preporučuje nazvati Zavod za javno zdravstvo i raspitati se o trenutnom stanju u zemlji u koju se putuje i koja su potrebna cjepiva, a dobar izvor informacija je i web stranica www.iamat.org.
Krstarenje djeci najzabavnije
"Često opasnost od neke tropske bolesti nije zastupljena na cijelom prostoru određene zemlje i često se svodi samo na ruralna i manje turistička područja. Prije putovanja na Bali malo smo se brinuli zbog naše bebe koja tada s osam mjeseci nije primila sva osnovna cjepiva, osobito ono protiv ospica koje su relativno česta pojava na Baliju. No, pedijatrica mi je objasnila kako, s obzirom na to da je bila dojeno dijete, dobiva dobru zaštitu putem antitijela iz mlijeka", objašnjava Marijana.
No, upozorava kako su najveća opasnost u tropskim destinacijama ipak crijevne zaraze osobito ako se isprobavaju sirove namirnice ili ako voda iz tuša uđe u usta. Želučana viroza nije zaobišla niti obitelj Brdovnik pa je tako svatko od njih jedan dan iskusio neku vrstu viroze.
"Želučana viroza više je pogodila mene nego djecu, no sve je to kratkotrajno i ništa jače od onoga što djeca svakodnevno donose iz vrtića. Malo manje sunca i malo više tekućine začas riješi problem. Zanimljivo, ali dosad se pokazalo kako su nam djeca puno zdravija na putu, nego u Zagrebu. Topla i vlažna klima u tropima odlično čisti noseve, a i činjenica je dok smo na putu, gdje god putovali, vrijeme većinom provodimo na otvorenom tako da su djeca mnogo zaštićenija nego doma kada se svakodnevno suočavaju s vrtićkim virusima i bakterijama", ispričala je mama Marijana.
Osim najzanimljivijeg putovanja na Bali, Dia i Vida su vidjele Tunis i Barcelonu i to u sklopu krstarenja Mediteranom.
"Krstarenje se pokazalo kao jedno od najjednostavnijih i možda najzahvalnijih putovanja s malom djecom. Pregršt zabave i svaki dan druga destinacija pažnju djece drže na maksimumu", otkriva Marijana.
Dugi letovi avionom
Sa svojom starijom kćerkicom Diom Marijana i Boris počeli su putovati izvan zemlje kada je imala samo dva mjeseca, a njihova prva destinacija bila je Bled gdje su proveli tri dana. Iduće putovanje bila je Budimpešta, zatim Rim pa onda Pariz.
"Vrlo brzo smo zaključili kako je s bebom na putu poprilično jednostavno. Sve dok je beba suha, sita i ima priliku vidjeti svijet oko sebe, ona je zadovoljna", kaže Marijana. Dia je s mamom i tatom obišla i Madeiru te kontinentalni dio Portugala i to dok je bila stara osam mjeseci, a sa 14 mjeseci posjetila je Puerto Rico, Miami i Američke Djevičanske otoke To je Dii bilo prvo dalje putovanje avionom, a mama Marijana tada je naučila da nikako ne treba pretjerivati s igračkama koje se nose od doma.
"Na duljim letovima djeca uvijek dobiju igračke od avio kompanije, a uz njih najbolji izvor animacije je svakako šetnja po avionu i gledanje putnika. Uvijek se nađe neki od njih koji se barem nakratko poigra s djetetom, a tu su uvijek i ljubazne stjuardese koje također poklone dosta pažnje animaciji djeteta", opisala nam je Marijana.
'Budite fleksibilniji i strpljiviji'
Ova svjetska putnica kaže kako su djeca jako prilagodljiva i vrlo brzo usvajaju navike, a ono što je najbitnije jest da su radoznala i zbog toga s djecom zaista nije teško putovati.
"Budite fleksibilni i ponekad malo popustljiviji nego kod kuće. Pojačajte dozu strpljenja i imajte na umu da što ranije počnete putovati s djecom, kasnije će biti sve lakše. I ne dajte da vas obeshrabre ili zaplaše komentari iz okoline kako nije pametno putovati s malom djecom. Svugdje u svijetu djeca sasvim normalno putuju i gotovo da ne postoje nikakve prepreke, osim naravno onih koje sami stvorite u svojoj glavi. Razmišljate li o komociji, da, lakše je putovati u dvoje, bez djece, no osmijeh i oduševljenje na njihovim licima nikada neće zasjeniti niti jedna vrsta vlastite udobnosti", zaključuje Marijana.
Savjeti za putovanja s djecom
- Napravite popis stvari koje mislite uzeti i onda napravite selekciju bitnog od nebitnog. Višak stvari samo opterećuje i sve što je uistinu potrebno stane u jedan veći ruksak. Većina toga, ako baš zatreba, može se kupiti na destinaciji
- Ako putujete s malom djecom dobro je ponijeti kišobran kolica i praktičnu nosiljku, osnovne lijekove i dezinfekcijska sredstva te obavezno kremu s visokim zaštitnim faktorom za tropske krajeve. Kvalitetno sredstvo za zaštitu od komaraca je također poželjno. Bitno je ponijeti i udobnu obuću, šeširiće i laganu kabanicu
- Ako dulje planirate putovanje, svakako je pametno uzeti osiguranje od otkaza putovanja jer dječje bolesti su jako nepredvidljive. Također je dobro uzeti i zdravstveno osiguranje
- Za sam put dobro je ponijeti nešto više omiljenih slatkiša i vlažnih maramica te neke stvarčice za koje je vaše dijete osobito vezano (igračka, bočica, duda...)
- Ako ne putujete svojim automobilom, svakako se pobrinite da niste na minutu. Uvijek je bolje izdvojiti nešto više vremena za check-in jer dječje želje su često nepredvidive. Koristite prednost brzih traka na aerodromima (mala djeca i trudnice uvijek imaju prednost)
- Pametno je unaprijed dobro razraditi plan putovanja jer kad dođete na odredište s malom djecom rijetko ćete imati priliku smireno se dogovarati
- Birajte hotele koji se nalaze blizu raznih sadržaja jer ćete tako uštedjeti puno živaca i nepotrebne vožnje. U velikim gradovima svakako koristite hop-on hop-off autobuse koji u kratkom roku pružaju dobar uvid u destinaciju
- Ovisno kamo putujete, provjerite jesu li potrebna dodatna cjepiva i vize kako biste na vrijeme odradili sve procedure