Početak dohrane: kašica od riže i slatka povrtna juha
Moj sin Dian bio je do šest mjeseci starosti isključivo dojena beba, što znači da je pio samo moje mlijeko bez dodatka čajeva i vode koji su u tome periodu potpuno nepotrebni, čak i po vrućinama. Majčino mlijeko je dovoljno. Kroz cijelu trudnoću sam se pripremala i imala viziju kakav će biti Dianov jelovnik i kako ćemo započeti igru hranom!
Kako se ja hranim već dvije godine prema načelima makrobiotičke prehrane, odlučila sam tako hraniti i svoga sina pa tako kuham dva ručka. Moje kćeri i suprug teško se privikavaju na makrobiotiku, ali poštuju moj izbor i podržavaju me u tome. Neke namirnice su im već ušle pod kožu pa primjerice za ručak znaju pojesti piletinu i proso sa wakami algama (umjesto pirea ili pomfrita). Za desert ne jedu kekse već integralne palačinke ili pirove medenjake s đumbirom.
Dobar početak sa smeđom rižom
Kada beba kreće u dohranu, odnosno kada počinje jesti novu hranu, obično proba nekoliko žličica. Kod nas to nije bilo tako - Dian je pojeo sve što sam mu pripremila i zadovoljno otvarao usta. Bila sam presretna! Moj mali/veliki dečko počeo je papati krutu hranu!
Kao prvu namirnicu za Diana odabrala sam smeđu (integralnu) rižu. To je žitarica neutralnog okusa i zapravo je jako slična majčinom mlijeku, upravo iz tog razloga bila je moj prvi izbor. Naravno, moje mlijeko i dalje je ostalo broj jedan. Smeđa, integralna riža cjelovita je žitarica, nutritivno bogata i izvor je minerala. Cjelovite žitarice imaju odličnu ravnotežu bjelančevina i ugljikohidrata, a bogate su vlaknima i balastnim tvarima. Kuhana smeđa riža početak je abecede prirodne kuhinje prema makrobiotičkim načelima.
Mnogi dohranu započinju slatkim voćnim sokićima pa tako beba ne želi ništa drugo, već samo slatko poput voća, jer nije navikla na neutralne okuse. Dokazano je da bebe koje su započele dohranu sa žitaricama, lakše prihvaćaju povrće i voće. Želim još napomenuti da se svaka nova namirnica uvodi posebno po nekoliko dana (radi mogućih alergija) pa se tek kasnije mogu kombinirati.
Smeđa riža s jabukom (za bebe od šest mjeseci)
- smeđa riža (cjelovito zrno)
- 1 jabuka (oprana i naribana)
- malo sezamovih sjemenki (mljevenih)
Omjer vode / žitarice je 2:1
Smeđu rižu je potrebno ostaviti u šalici (u hladnoj vodi) da se namače tijekom noći. Kuha se 40-50 minuta na laganoj vatri. Kad je riža kuhana, nariba se svježa jabuka i doda malo mljevenih sezamovih sjemenki.
Smeđa riža je drugačija od obične bijele rafinirane riže i kuha se duže kako bi bila probavljiva (stavlja se i kombu alga, ali o tome ćemo drugi put) te da bismo lakše iskoristili sve njezine hranjive sastojke. Primjerice, zrno smeđe riže u sebi nosi život i ako ga navlažite, proklijat će za razliku od bijele rafinirane riže.
Jabuka je niskokalorična namirnica, bogata vitaminom C i vlaknima. Postoji puno vrsta jabuka, a vrhunac sezone im je od početka ljeta do rane zime - tada im je koncentracija hranjivih tvari najviša.
Sezamove sjemenke dostupne su cijelu godinu, odličan su izvor bakra i minerala, među najstarijim začinima koje poznajemo.
Uživam jer se sin zdravo hrani
Makrobiotika je cjelovit i prirodan životni stil, koji se ne odnosi samo na prehranu, već na sve aspekte našeg življenja. Prehrambena komponenta makrobiotičkog pristupa zasniva se na tradicionalnim obrascima, naglašavajući upotrebu cjelovitih i organski uzgojenih žitarica i mahunarki, povrća, algi, sjemenki i voća. Sve namirnice prema makrobiotičkoj kuhinji trebaju biti svježe da bismo maksimalno iskoristili njihovu vitalnu energiju i hranjive sastojke. Zamrznuti, konzervirani i slični sastojci se ne preporučuju.
Bit makrobiotike vrlo je jednostavna – kada razumijete osnovna načela i naučite ih svakodnevno primjenjivati, otvorit ćete vrata velikog života, jednostavno zaljubit ćete se! Ja uživam gledati kako mi sin raste i hrani se zdravo!
Prva povrtna juhica (za bebe od šest mjeseci)
- 1 šalica buče butternut (očišćena i narezana na kockice)
- pola batata (može i običan krumpir,isto očistiti i narezati na kockice)
- pola glavice malog luka
- malo bučinog ulja
Luk, buču i batat kuhati oko 20 minuta dok se ne skuha. Smiksati ili zgnječiti vilicom, dodati nekoliko kapi bučinog ulja.
Buča je bogata hranjivim tvarima, slatkastog je okusa pa ju bebe jako vole, čuva se na hladnome. Bogata je vitaminom A, C, kalijem i vlaknima pa i folnom kiselinom. Dostupna je cijelu godinu, rok trajanja joj je tri do četiri tjedna, a ako je na hladnom i duže.
Batat (slatki krumpir) je bogat kalcijem,magnezijem i željezom, beta-karotenom i jedinstvenim bjelančevinama koje pružaju antioksidativnu zaštitu. Ova izvrsna namirnica svidjet će se vašim mališanima i okusom i bojom!
Dian jako voli ove navedene namirnice, zapravo shvatila sam da voli boje na tanjuru. Igrajte se sa bojama,djeca to vole!